Kontakt
Szkoła Podstawowa im. Karola MiarkiAdres: Szkolna 24, 44-353 Olza
Telefon: +48 324 511 574
FAX: +48 324 511 574<
E-mail: spolza@wp.pl
Klasy I-III w Gliwickim Teatrze Muzycznym - 16.12.2011 r.
Edukacja teatralna spełnia wielorakie funkcje, nie tylko wychowawcze, poznawcze czy dydaktyczne, ale i osobotwórcze. Rozwija emocjonalną stronę osobowości, eliminuje zachowania aroganckie, kształci wrażliwość i kreatywność dziecka, korzystnie wpływa na wszechstronny rozwój jego osobowości. W szkole dążymy, aby młody człowiek miał jak najczęstszy kontakt z kulturą, z żywym słowem prezentowanym przez profesjonalistów. Umożliwiają to wyjazdy do miast z szanowanymi teatrami.
I tak oto klasy I-III wyjechały na przedstawienie muzyczne do Gliwickiego Teatru Muzycznego pt. „Kot w butach”. Baśń przedstawiała losy gadającego, zaczarowanego kota, który zręcznie dopomógł Jankowi w ożenku z córką Młynarzowej. Dzieci i wychowawcy wrócili pod wrażeniem malowniczej scenografii, kostiumów i przede wszystkim zawodowstwa aktorów.
Spektakl otrzymał „Złotą Maskę 2004” w kategorii „Spektakl roku dla dzieci”. O jego nieprzemijającej urodzie świadczy fakt, że jest grany do dziś.
Polecam obejrzenie galerii zdjęć spektaklu na stronie: http://www.teatr.gliwice.pl/3,21,Kot_w_butach.html
A.K.
A oto co o całym wydarzeniu napisała p. Dominika Pośpiech.
Pani Agnieszka Kruczek, której bardzo dziękujemy, zorganizowała dla uczniów klas I-III wyjazd do Gliwickiego Teatru Muzycznego na bajkę pt. "Kot w butach". Najpierw odbyły się pogadanki nt. odpowiedniego zachowania się w teatrze i poza nim, ubrania, jedzenia i bezpieczeństwa a 16 grudnia 2011r. uczniowie wraz z opiekunami: p. D. Pośpiech, B. Oślizło, G. Ciuraj i H. Krótkim wsiedli do autokaru i... pojechali.
Dzieci były bardzo podekscytowane, ponieważ niektóre jeszcze nie były w teatrze.
Przedstawienie było fantastyczne! Wszyscy zachwycali się dekoracjami, pięknymi, kolorowymi strojami a przede wszystkim grą aktorską, szczególnie kota. Zaskakujące dla dzieci było wyłonienie się spod sceny dyrygenta orkiestry z irokezem na głowie. Na uwagę zasługuje również oświetlenie, które podkreślało poszczególne fragmenty przedstawienia, ale przede wszystkim muzyka i śpiew, które to sprawiły, że od tej pory GTM będzie numerem jeden wśród wyjazdów klasowych.
Taka forma przekazu literatury (tym bardziej, że w bajkę wpleciono luźne nawiązanie do "Jasia i Małgosi") z pewnością uświadomiła dzieciom, że tylko przeczytana lektura daje możliwość wielorakiej interpretacji oraz uruchomienia własnej wyobraźni.