Kontakt
Szkoła Podstawowa im. Karola MiarkiAdres: Szkolna 24, 44-353 Olza
Telefon: +48 324 511 574
FAX: +48 324 511 574<
E-mail: spolza@wp.pl
Rok szkolny 2011/2012
Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012
Rok szkolny każdy ze „szkolniaków” zaczyna inaczej. Uczniowie przychodzą z głowami wypełnionymi pomysłami na lepsze oceny, z motywacją i chęcią do pracy z zeszytami, książkami. Wiadomo, niektórzy woleliby pobrykać jeszcze na zielonych łąkach i bujać w obłokach, ale dzwonek wzywa nieubłaganie. Nauczyciele nie różnią się w tym podejściu od dzieci – mają nadzieję, że w danym roku szkolnym będą swoje obowiązki wypełniać skuteczniej, szybciej, sprawniej, będą więcej się uśmiechać i mniej karać, wpadać na nietuzinkowe pomysły i spełniać się w swoim zawodzie. Jednak weryfikuje nas czas... Dlatego po drodze mamy przerwy dla podratowania naszego morale – czekamy na święta, na ferie, znów na święta i na kolejne wakacje.
Agnieszka Kruczek
Sportowy Turniej o Puchar Premiera Tuska - 13 i 14.09.2011 r.
Sportowy Turniej o Puchar Premiera Tuska rozegrał się na Orliku w Gorzycach. Turniej był zorganizowany dla drużyn dziewcząt i chłopców. Uczniów przygotowywał p. Dawid Wacławczyk.
Skład zespołu dziewcząt: Julia Chlebisz, Roksana Warzeszka, Małgorzata Pośpiech, Ola Kowalczyk, Christine Klima, Agata Olszar, Natalia Mika, Zuzanna Chłapek, Nikola Glenc.
Skład zespołu chłopców: Kamil Warzeszka, Dawid Smołka, Bartosz Szweda, Mateusz Sezeniewski, Szymon Groborz, Maciek Hojka, Patryk Warzeszka, Jakub Ciuraj, Bartosz Opic.
Audycja dot. akcji "Sprzątanie świata" - 20.09.2011 r.
Wyemitowana w naszej szkole audycja radiowa miała na celu przypomnienie dzieciom idei Akcji „Sprzątanie świata”. Operacja obywa się tradycyjnie w trzecim tygodniu września (16-18 września). Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Lasy to życie - chrońmy je”. W ten sposób Fundacja „Sprzątanie Świata-Polska” i Fundacja Nasza Ziemia włączają się w obchody Międzynarodowego Roku Lasów, ogłoszonego przez ONZ. Audycję przygotowała p. Dorota Banko, a prezenterami byli uczniowie klasy IV: Kinga Jęczmionka, Jakub Ciuraj, Bartek Opic i Kamil Nocoń.
Akcja "Sprzątanie świata" - 22.09.2011 r.
Jak co roku we wrześniu uczniowie wraz z nauczycielami zostali zaopatrzeni przez Gminę w rękawice i plastikowe worki z okazji 18. edycji Akcji „Sprzątanie świata”. Młodsi uczniowie porządkowali tereny przyszkolne, natomiast młodzież wyruszyła ulicami Olzy nad stawy i rzekę, by tam pozbierać zalegające śmieci. Wypchanymi po brzegi workami szybko zapełniliśmy cały kontener przyszkolny. To przedsięwzięcie jest dowodem na to, że lubimy działać wspólnie i kształtować proekologiczne postawy, bo czym skorupka za młodu nasiąknie...
Zawiadowcą akcji szkolnej była p. Dorota Banko.
Wybory Samorządu Uczniowskiego - 27.09.2011 r.
Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w demokratycznych wyborach do Samorządu Uczniowskiego. Ich pierwszym etapem było wytypowanie przedstawicieli klasowych, którzy wykonali swoje plakaty przedwyborcze. Następnie rozwieszano je na tablicach w łączniku szkoły. Cieszyły się dużą popularnością – dzieci faktycznie były zainteresowane obietnicami wyborczymi swoich kolegów. Wybory Samorządu Uczniowskiego odbyły się oczywiście w głosowaniu tajnym. Wzbudziły bardzo dużo emocji dzięki powołaniu komisji wyborczej, w skład której wchodzili: Agnieszka Paździor, Sabina Nocoń i Andrzej Chytroszek. Każdy z wyborców otrzymał specjalnie przygotowaną kartę wyborczą i mógł oddać głos na swojego kandydata.
Dzień Chłopaka w kl. IV - 28.09.2011 r.
Ognisko klasy IV z okazji Dnia Chłopaka odbyło się na Kortach Tenisowych LA MIRAGE w Skrzyszowie. Dzieci miały możliwość integrowania się na obiekcie idealnie dostosowanym do przyjmowania grup zorganizowanych. Sportowa formuła Dnia Chłopaka spełniła oczekiwania uczniów, którzy mieli możliwość zapoznania się z tym sportem w obecności instruktora. Oczywiście na tenisie nie poprzestano. Rozrywki dostarczyły rozgrywki w piłkę siatkową i nożną, kometkę a także podchody i spacery po lesie. Uwieńczeniem spotkania było wspólne grillowanie kiełbasek i chleba. Dzieci pilnowały czujne oczy ich wychowawczyni Agnieszki Kruczek oraz dwójki tatusiów w osobach pana Piotra Ciuraja i Adama Olszara.
Dzień Chłopaka w kl. VI - 1.10.2011 r.
Dzień Chłopaka to okazja do zorganizowania klasowej imprezy integracyjnej. W związku z tym klasa VI rozpaliła ognisko za płotem Emilki Kułagi. Pieczenie kiełbasek, pogaduszki i zabawy sportowe stały się okazją do umacniania więzi klasowych. Grupa najstarszych uczniów naszej szkoły bawiła się wraz ze swoją wychowawczynią Aleksandrą Sobalą.
Natomiast klasa V w tym dniu także zorganizowała dla siebie ognisko na boisku w Odrze, uatrakcyjniając je wycieczką rowerową. A wszystko to dzięki ich wychowawczyni p. Krysi Kozubek.
Gminny Turniej Piłki Nożnej Chłopców - 6.10.2011 r.
Grupa uczniów reprezentowała szkołę w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej Chłopców.
Byli to:
- Kamil Zychma,
- Kamil Warzeszka,
- Dawid Smołka,
- Bartosz Szweda,
- Rafał Olech,
- Mateusz Nawrot
- Jakub Wojtczak.
Dzieci przygotowywał p. Dawid Wacławczyk.
Próbny alarm przeciwpożarowy - 7.10.2011 r.
Próbny alarm przeciwpożarowy został przeprowadzony po zgłoszeniu go w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Ewakuowaliśmy się wszyscy pod łącznik między salą gimnastyczną a przedszkolem, ponieważ padał deszcz. Alarm koordynowała p. Agnieszka Kruczek.
Pamiętaj! Sygnałem alarmowym w naszej szkole są 3 krótkie dzwonki i 1 długi oraz podanie odpowiedniej informacji przez radiowęzeł.
"The Beatles & Queen" - 12.10.2011 r.
Wyjazdy do Gliwickiego Teatru Muzycznego spotykają się entuzjastycznym odzewem dzieci. Tym razem pojechaliśmy na widowisko taneczne pt. „The Beatles & Queen” z udziałem tancerzy GTM i Opery Śląskiej. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć na scenie profesjonalną grupę tancerzy z zespołu baletowego Opery Śląskiej w Bytomiu i Gliwickiego Teatru Muzycznego.
Reżyserowie przedstawienia zabrali widzów w taneczną podróż, w czasie której zapoznali ich z historią obu kultowych zespołów oraz z ich przebojami. A wszystko rozegrało się w żywiołowej choreografii i sugestywnej oprawie plastycznej. Warto nadmienić, że reżyserką zajęli się Igor Vejsada, dyrektor artystyczny Baletu Narodowego Teatru Śląsko-Morawskiego w Ostrawie, oraz Robert Balogh, dyrektor baletu i choreograf związany z Teatrem Morawskim w Ołomuńcu.
Fragmenty przedstawienia można obejrzeń na stronie:
http://www.teatr.gliwice.pl/3,709,The_Beatles__Queen.html
Wyjazd zorganizowała p. Agnieszka Kruczek.
Dzień Edukacji Narodowej - 14.10.2011 r.
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w wyjątkowo uroczystym nastroju. Chcieliśmy bardzo podziękować wszystkim uczniom za trud i zaangażowanie włożone w przedstawienie dla nas – pracowników szkoły – oraz za kwiaty i życzenia.
Tradycyjnie w tym dniu zostały wręczone nagrody Dyrektora, które otrzymały:
- p. Gerda Ciuraj,
- p. Bogusia Oślizło
- p. Agnieszka Kruczek,
oraz nagroda Wójta dla:
- p. Dyrektor Edyty Cogiel
- p. Aleksandry Sobali.
Apel zorganizowali p. Agnieszka Krótki, p. Klaudia Tatarczyk i p. Dawid Wacławczyk.
Warsztaty teatralne - 20.10.2011 r.
Warsztaty teatralne z p. Józefem Onyszkiewiczem – aktorem z Warszawy – okazały się strzałem w dziesiątkę dla widowni. Dzieci śmiały się, klaskały – bardzo żywiołowo, gromadnie i aktywnie reagowały na zachęty prowadzących. Warsztatowy charakter występu i otwartość aktorów sprawiły, że fragment „Zemsty” Aleksandra Fredry okazał się bułką z masłem dla naszych uczniów. W roli Papkina obsadzono Kamila Noconia, który z naturalnym dla siebie wdziękiem, brakiem tremy i bez przygotowania odgrywał najbardziej komiczną postać w tym utworze. Oczywiście na scenę wywołani zostali także inni odważni uczniowie: Kamil Zychma, Mateusz Kotwica, Sabina Nocoń, Aleksandra Kretek, Katarzyna Kukla, Szymon Matuszek i inni ukryci pod teatralnymi maskami...
Stypendia dla nszych uczniów - 20.10.2011 r.
W Sali Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach, odbyła się uroczysta gala związana z przyznaniem tytułu honorowego „Gorzycka Perła” oraz wręczeniem stypendiów najzdolniejszym uczniom z gminy Gorzyce. W bieżącym roku 23. uczniom przyznana została ta nagroda, za bardzo dobre wyniki w nauce oraz wysokie osiągnięcia w olimpiadach i konkursach. Stypendia przyznawane są od 2003 roku uczniom szkół podstawowych (klas IV-VI) oraz gimnazjalistom. W ciągu 8 lat przyznanych zostało ich już 138. Wysokość stypendiów jednorazowych kształtuje się od 200-500 zł.
Sportowy Turniej Szkół im. Karola Miarki - 21.10.2011 r.
Reprezentantów naszej szkoły nie mogło zabraknąć w Sportowym Turnieju Szkół im. Karola Miarki. Pod opieką p. Dawida Wacławczyka pojechali walczyć o zwycięstwo:
- Kamil Zychma,
- Rafał Olech,
- Dawid Smołka,
- Kamil Warzeszka,
- Szymon Matuszek,
- Jakub Ganita
- Jakub Wojtczak.
Obchody urodzin patrona szkoły - 25.10.2011 r.
Apel z okazji obchodów urodzin patrona szkoły przygotowała klasa V. Świetnie zorganizowana uroczystość przykuwała uwagę widzów, którzy śledzili wydarzenia zarówno na scenie jak i na równolegle do nich wyświetlanej prezentacji. Uczniom przypomniano życiorys Karola Miarki, jego osiągnięcia oraz zostały pokazane zdjęcia z miejsc, w których przebywał.
Klasa V pracowała pod kierunkiem p. Krystyny Kozubek.
Dyskoteka szkolna - 26.10.2011 r.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się szkolna dyskoteka. Dzieciaki bawiły się wyśmienicie. Korytarze wypełniły się śmiechem, jazgotem głośnych rozmów, muzyki i dzikich pląsów. Niestety p. Dawid Wacławczyk był nieugięty i towarzystwo musiał w końcu rozgonić. Chcąc nie chcąc imprezowicze w szampańskich nastrojach pomaszerowali do domów.
Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych - 27.10.2011 r.
W Szkole Podstawowej w Olzie z okazji Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych odbyła się kontynuacja ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” pod hasłem „Jestem Europejczykiem”. Tematyka była europejska z dwóch powodów: podpisania w Cieszynie w czerwcu tego roku proklamacja programu „Cała Europa czyta dzieciom”, w wyniku której czytanie rozszerza się na kraje europejskie takie jak Czechy, Litwę czy Słowenię; przejęcia przez Polskę prezydencji. Dzieciom czytały zaproszone, emerytowane nauczycielki naszej szkoły p. Grażyna Butkiewicz i p. Dorota Nikel oraz p. Dyrektor E.Cogiel
Ogólnopolski Test Ortograficzny - 27.10.2011 r.
Ogólnopolski Test Ortograficzny został przeprowadzony dla uczniów klas IV-VI. Test składał się z 26 pytań z podanymi do nich 4 odpowiedziami. Najlepsi otrzymają dyplomy z nadanymi symbolicznymi tytułami Arcymistrza, Mistrza i Eksperta Ortografii. Arcymistrzowie i Mistrzowie uhonorowani zostaną dodatkowo nagrodami książkowymi. Pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy uznania.
IX edycja Konkursu Ładnego Pisania - 31.10.2011 r.
Fundacja Polska Przedsiębiorcza wraz z marką Parker zorganizowały IX edycję Konkursu Ładnego Pisania. Konkurs odbywał się w ramach Kampanii Pisania Piórem.
Celem Konkursu było zachęcenie młodych osób do odręcznego pisania oraz przestrzegania zasad poprawności gramatycznej i ortograficznej. Do konkursu przystąpiła Nicol Kurzynoga z kl. VI.
Wizyta Jego Ekscelencji Biskupa Józefa Kupnego - 3.11.2011 r.
Mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole Jego Ekscelencję Biskupa Józefa Kupnego, który jest biskupem pomocniczym katowickim od 2005 roku. Dzieci powitały biskupa, wraz z towarzyszącym mu księdzem proboszczem Kazimierzem Nowickim, krótkim programem artystycznym. Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej, na które przybyły także przedszkolaki ze swoimi nauczycielkami i p. Dyrektor. Jego Ekscelencja na pamiątkę otrzymał swoje portrety wykonane przez dzieci szkolne. Ta nieoczekiwana wizyta pozostanie na długo w naszej pamięci, bowiem skromna postawa, spokój duchowy i emanujące ciepło Jego Ekscelencji oczarowały wszystkich zgromadzonych.
Przedstawienie pt. "Ten obcy" - 4.11.2011 r.
W tym miesiącu klasa VI wyjechała do Teatru Ziemi Rybnickiej na przedstawienie pt. „Ten obcy”. Wystawiana na deskach teatralnych trudna do adaptacji lektura szkolna spotkała się jednak z uznaniem młodzieży, która dość pochlebnie wyrażała się o spektaklu. Muszę podkreślić wysoką kulturę osobistą naszych uczniów i pogratulować im umiejętności zachowania się w teatrze. Z taką grupą można pojechać wszędzie! Agnieszka Kruczek
Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego z Elementami Historii - 9.11.2011 r.
W szkole został przeprowadzony Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego z Elementami Historii, w którym uczestniczyły: Sabina Nocoń, Agnieszka Paździor i Patrycja Rekowska.
Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki i Przyrody - 10.11.2011 r.
Przeprowadzono Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki i Przyrody, w którym wzięli udział uczniowie kl. VI: Agnieszka Paździor, Sabina Nocoń i Andrzej Chytroszek.
Narodowe Święto Niepodległości - 10.11.2011 r.
Akademia z okazji Święta Niepodległości została wystawiona przez uczniów klasy VI. Przedstawienie spotkało się z dużym uznaniem publiczności – aktorzy zaprezentowali się znakomicie. Jej atutem stała się prezentacja wyświetlana w trakcie trwania uroczystości.
Apel zorganizowała p. Aleksandra Sobala.
Msza za ojczyznę - 11.11.2011 r.
Szkolny poczet sztandarowy uczestniczył we mszy św. za ojczyznę w kościele parafialnym w Olzie.
Reprezentowali nas: Sabina Nocoń, Agnieszka Paździor i Szymon Matuszek.
Lekcja falmenco - 17.11.2011 r.
Dzisiaj mieliśmy możliwość bliższego zapoznania się z flamenco. Prowadząca spotkanie opowiadała o historii tego tańca i wraz z koleżanką prezentowała podstawowe kroki. We flamenco ruchy ciała i gesty wyrażają pewne stany emocjonalne tancerza lub podkreślają znaczenie słów i charakteru melodii, która im towarzyszy. Taniec ten można wykonywać solo, w duecie lub grupowo.
Wyjazd kl. V do Wisły - 8.11.2011 r.
Uczniowie klasy V wraz ze swoją wychowawczynią p. Krystyną Kozubek wyjechali na wycieczkę do Wisły. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły, zwiedzili Zamek Prezydenta RP oraz znajdujące się nieopodal obiekty należące do Narodowego Zespołu Zabytkowego (drewniana zabytkowa kaplica z 1909 roku, Zamek Dolny wraz z Gajówką).
Noc z filmami kl. VI - 25.11.2011 r.
„Noc filmową” w szkole dla kl. VI zorganizowała p. Aleksandra Sobala. Dzieci miały możliwość spędzić czas na integracji i zabawie. Spotkanie to odbyło się w późnych godzinach wieczornych. Zaplanowane były projekcje filmów „Giganci ze stali” oraz „Zaplątani”, ale ostatecznie zobaczyliśmy „Zapowiedź” z Nicolasem Cage'em i „Lassie”. Wieczór filmowy bardzo się uczniom podobał i już zacierają rączki na następny.
Wyjazd kl. V do Muzeum w Raciborzu - 30.11.2011 r.
Do Muzeum w Raciborzu pojechała kl. V pod opieką p. Dawida Wacławczyka i p. Zbigniewa Sosneckiego. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze zbiorami Muzeum, które szacuje się na ok. 30 tysięcy sztuk. Najciekawsze z nich prezentowane są na wystawach tematycznych z dziedziny archeologii, historii, etnografii, sztuki i rzemiosła artystycznego.
Konkurs przyrodniczy - 2.12.2011 r.
Odbył się konkurs przyrodniczy „Pingwin” w ramach Ogólnopolskich Konkursów Przedmiotowych EDI.
Szkolne mikołajki - 6.12.2011 r.
Mikołajki to dzień, w którym atmosfera w szkole gęstnieje od dziecięcej ciekawości i domysłów: „Co tym razem dostaniemy?”, „Kto przebierze się za Mikołaja?”, „Czy będę musiał coś śpiewać?”.
Wyjazd do kina kl. IV i V - 6.12.2011 r.
Klasy IV i V miały wyjątkowo udane mikołajki, ponieważ po szkolnych obchodach tego zwyczaju, całe w skowronkach pognały do czekającego na nie autokaru. Wychowawcy (K. Kozubek, D. Wacławczyk, A. Kruczek) mieli nie lada problem za nimi nadążyć, bo czeredka jak dzicz rozhukana, rozbrykana i swawolna pędziła niczym wicher zająć upatrzone miejsca.
Powiatowy konkurs plastyczny - 7.12.2011 r.
Sabina Nocoń została laureatką powiatowego konkursu plastycznego „Górnicze tradycje Ziemi Wodzisławskiej”. Uczennicę przygotowywała p. Edyta Cogiel.
VIII Międzynarodowy Turniej Piłki Halowej Chłopców - 8.12.2011 r.
Reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w VIII Międzynarodowym Turnieju Piłki Halowej Chłopców w Gorzyczkach. Nasza drużyna zagrała w grupie A razem z Turzą (2:0), Rogowem (2:1), Gorzyczkami (1:3) i drużyną z Kadłuba w woj. opolskim (1:1).
Gminne zawody pływackie - 12.12.2012 r.
Na pływali NAUTICA w Gorzycach odbyły się coroczne gminne zawody pływackie. Uczniowie startowali w dwóch kategoriach wiekowych. W klasach I-III mieliśmy jednego przedstawiciela, a mianowicie był to uczeń III klasy Patryk Szweda, który okazał się najlepszy na 25 m stylem dowolnym oraz zdobył srebrny medal na 25 m grzbietem.
Klasy I-III w Gliwickim Teatrze Muzycznym - 16.12.2011 r.
I tak oto klasy I-III wyjechały na przedstawienie muzyczne do Gliwickiego Teatru Muzycznego pt. „Kot w butach”. Baśń przedstawiała losy gadającego, zaczarowanego kota, który zręcznie dopomógł Jankowi w ożenku z córką Młynarzowej. Dzieci i wychowawcy wrócili pod wrażeniem malowniczej scenografii, kostiumów i przede wszystkim zawodowstwa aktorów.
Wizyta w sztolni - 19.12.2011 r.
Trudno zrozumieć w pełni trud górniczej pracy jeżeli chociaż raz nie zjedzie się na dół, pod ziemię. Taką możliwość wygrała dla swojej klasy Sabina Nocoń, stając się laureatką powiatowego konkursu plastycznego Górnicze tradycje Ziemi Wodzisławskiej. Klasa VI zwiedziła sztolnię w Wodzisławiu Śl.
Jasełka szkolne - 22.12.2011 r.
Uczniowie naszej szkoły jak co roku przygotowali przedstawienie jasełkowe pod opieką p. Joanny Paździor i p. Bogusi Oślizło.
Gramy dla Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach
Na zaproszenie ks. Lucjana Bieńka, uczniowie naszej szkoły wystawili Jasełka dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. 12.01.2012 r.
Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły
W dniu dzisiejszym (19.01.2012 r.)odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły dla klas IV - VI. Do rywalizacji przystąpili głównie chłopcy, ale nie brakowało odważnych dziewcząt - Roksana Warzeszka z kl. V dotarła do ćwierćfinału. Po emocjonującej walce, dopingowanej przez koleżanki i kolegów, miejsce na podium zajęli:
Kevin Gruszka, kl. V - miejsce I
Kamil Warzeszka, kl. V - miejsce II
Mateusz Nawrot, kl. VI - miejsce III
Jakub Ciuraj, kl. IV - miejsce IV
Dzień Babci i Dziadka
W naszej szkole Dzień Babci i Dziadka obchodzimy inaczej niż pozostałe święta - jest uroczyściej, oficjalniej, barwniej - to niezwykły moment, w dodatku okraszony magią zimowego wieczoru. Dzieci zapraszają swoich dziadków na występy i tradycyjne ciastko. Potężna impreza środowiskowa stawia na nogi całą społeczność szkolną i nakręca sprężynę przygotowań. Tegoroczne przedstawienie należało do jednych z najbardziej udanych. Pierwszą jego częścią były Jasełka, drugą stanowiły piosenki, tańce oraz śląskie bojki. Grę aktorów dopełniło nastrojowe oświetlenie sali oraz piękna scenografia. W trakcie imprezy zaprezentowano także nową stronę internetową Szkoły. 20.01.2012 r.
Nasza zima zła?
Tegoroczna zima typowo kobieca – kaprysi deszczem ze śniegiem, marudzi błotnymi plamami, śniegu skąpi albo mrozem znienacka podszczypie. Zazwyczaj jak już śnieg spadnie, to w najmniej oczekiwanym dla dorosłych momencie. Ale co tam! Który z małych, szanujących się obywateli naszej szkolnej społeczności by się tym przejmował i w taki święty czas marudził? Najważniejsze, że w końcu coś napadało!
Nie da się ukryć, że lepienie gigantycznego bałwana i zuchwałe bitwy na śnieżki to ulubione dyscypliny sportowe dzieci w zimie. Oczywiście trwają badania czy może jednak zjazd na sankach, tudzież innym przedmiocie o mniej parlamentarnej nazwie, nie wygrywa jednak ze śnieżkowym procederem. 20.01.2012 r.
Nie taki diabeł straszny, ale...
Dzisiaj w szkole została przeprowadzona pogadanka połączona z prezentacją multimedialną, dotycząca bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzieci obejrzały proste, komiksowe animacje o konsekwencjach nieumiejętnego posługiwania się portalami społecznościowymi, rozmawiania z obcymi na czatach, przez komunikatory a także robienia zakupów on-line od niesprawdzonych sprzedawców. 23.01.2012 r.
"Szatan z siódmej klasy"
Każdy lubi dni, w których lekcje w szkole wyglądają nieco inaczej, kiedy można oderwać się od przewidywalnej codzienności, wsiąść w autokar i ruszyć na spotkanie z przygodą. Tym razem było to spotkanie teatralne w Wodzisławskim Centrum Kultury. Bardzo lubię zabierać dzieci do teatru, bowiem przekazuje on dużą dawkę optymizmu i warsztatu aktorskiego w lekkiej formie, stymuluje kreatywne myślenie i działania. Za każdym razem zastanawiam się jednak nad reakcją dzieci. Czy nie będą czuły się rozczarowane poziomem przedstawienia? Czy aktorom uda się zaczarować młodego widza? Czy uda się przykuć jego uwagę?
Po naszymu
Śląsko bojka Wom opowiym,
Konszczyczek po konsku.
Niych się kożdy tego dowie,
Bydzie to po śląsku!
Niech żyje bal!
W środę 25.01.11 r. wśród uczniów klas młodszych tematem rozmów numer jeden był, mający odbyć się po południu, bal przebierańców. Niektórzy szczegółowo opisywali swoje przebranie, inni nie zamierzali uchylać rąbka tajemnicy. Nawet panie co jakiś czas bombardowano pytaniami za kogo się przebiorą. W końcu ochotnicy z kl. I, II i III z p. Bogusią i p. Dominiką udekorowali balonami, girlandami oraz lampionami „łącznik” i dzieci udały się do domów, by się przygotować.
Kiedy wybiła godzina 16.00 szkoła zaroiła się od kolorowych postaci. Były księżniczki, modelki, piraci, Zorro, Ben 10, robot, któremu naprawdę świeciły oczy, diablica, klaun, dwie nowe koleżanki (czyli chłopcy z II kl. przebrani za dziewczyny) i… mumia. Dzieci i panie bawiły się fantastycznie! Szczególnie, że o nastrój, muzykę i konkursy z nagrodami zadbali: Małgosia, Honorata, Ola, Patrycja, Mateusz i Kamil z klasy V (wielkie dzięki :)). Najbardziej podobała się wszystkim zabawa, w której Kubuś Puchatek wraz z przyjaciółmi wybrał się na spacer.
Pożegnanie emerytki
W dniu dzisiejszym p. Dyrektor Edyta Cogiel oficjalnie pożegnała wybierającą się na emeryturę p. Różę Szewczyk, która pracuje w naszej szkole od 15.04.1986 roku. Przyszła emerytka nie kryła wzruszenia, kiedy odbierała kwiaty z rąk przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego - Wiktora Grzegorzka.
Pani Różo - chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania za wieloletnie zaangażowanie w pracy zawodowej i życzyć, aby wszystkie plany i marzenia odkładane na później, spełniały się właśnie teraz. Życzymy również dobrego zdrowia, pogody ducha oraz ciepła i spokoju w życiu osobistym.
Marzenia się spełniają! Przygoda szóstoklasistów z Olzy
W 2008 roku, w trakcie pobytu na zielonej szkole, zwiedzaliśmy prom pasażerski Pomerania. W naszych głowach zrodził się pomysł, aby takim promem popłynąć do Kopenhagi. Marzenie przedstawiliśmy naszym rodzicom. Pomysł został zrealizowany z pomocą naszej nowej wychowawczyni, pani Aleksandry Sobali, która zajęła się organizacją wycieczki zaplanowanej na koniec szóstej klasy.
Przedstawienie pt. "Ekolandia"
Dnia 15 czerwca 2012 roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie profilaktryczno-edukacyjne dla uczniów i zaproszonych przedszkolaków. Spektakl pt. Ekolandia wystawili aktorzy Teatru Krasnolud z Krakowa. Dotyczył on niebezpieczeństw cywilizacyjnych: ekologicznych i komunikacyjnych.
"U - a - ha - rowery dwa"
W naszej szkole działa kółko rowerowe, którego inicjatorem i opiekunem jest pani Krystyna Kozubek. W tym roku szkolnym, na swoją pierwszą klasową wycieczkę na rowerach, wybrała się klasa IV. Pojechali do Uchylska, testując rowery i swoje możliwości. Natomiast klasa V, która jest już bardziej zaprawiona w bojach, zwiedziła meandry Odry i Chałupki oraz plac zabaw w Rudyszwałdzie.