Rok szkolny 2012/2013

Dzień dobry Szkoło!

W poniedziałek 3. września 2012 roku rozpoczynamy nowy rok szkolny.

Plan zajęć w tym dniu przedstawia się następująco: 

  • 8.00 - Msza św. w kościele w Olzie,
  • 9.00 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 w Szkole Podstawowej w Olzie,
  • ok. 10.30 - spotkania z wychowawcami w klasach,
  • ok. 10.45 - zakończenie zajęć.

 Odjazdy gimbusa - 3 września, poniedziałek 

  • 7.25 z Odry
  • 10.30 z Turzy
  • 11.00 z Turzy

 

Więcej

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013.

Dnia 3 września 2012 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013.

W uroczystości udział wzięli uczniowie, rodzice oraz grono pedagogiczne.
W tym roku szkolnym w 6 oddziałach Szkoły Podstawowej uczy się 115 uczniów.

W szkole pracuje 17 nauczycieli z pełnymi kwalifikacjami, w tym 8 w pełnym wymiarze i 9 niepełnozatrudnionych.


Ważnym wydarzeniem dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole jest uroczyste pasowanie na ucznia. To ogromne przeżycie dla dzieci, ich rodziców i nauczycieli. Ceremonii ślubowania 13. pierwszoklasistów dokonała Pani Dyrektor.

Po przyrzeczeniu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i tytę wypełnioną słodkimi upominkami od rodziców. Od jutra zaczyna się ciężka praca, która potrwa aż do 29 czerwca.

Wszystkim uczniom życzymy wytrwałości i sukcesów!

A. Kruczek 

galeria zdjęć

Więcej

Przedstawienie pt. "Niebezpieczna gra"

We wtorek, 18 września 2012 r.,  uczniowie naszej szkoli mieli możliwość obejrzeć przedstawienie profilaktyczne pt. "Niebezpieczna gra". Opowiadało ono historię dorastającego chłopaka, który zajmował się rozprowadzaniem narkotykówi w szkole. Sprzedawał je, wmawiając kolegom, że są to tylko nieszkodliwe tabletki genialnie poprawiające pamięć i do tego niezawodne. Jego nieodpowiedzialne zachowanie niemalże doprowadziło do śmierci młodej dziewczyny. Przedstawienie zakończyło się pogadanką dotyczącą sposobów działania dilerów, konsekwencjami brania narkotyków i sposobami obrony przed takim zagrożeniem.

W jaki sposób rodzice mogą zorientować się, że ich dziecko zaczęło brać narkotyki?

  • Nastolatek zachowuje się inaczej niż zwykle.
  • Stracił zainteresowanie szkołą i nauką.
  • Zaczął spędzać dużo czasu z ludźmi, którzy biorą narkotyki.
  • Ma huśtawki nastroju i stale jest zmęczony i negatywnie nastawiony.
  • Ciągle przebywa w swoim pokoju, nie chce spędzać czasu z rodziną.
  • Ma trudności z koncentracją.
  • Dużo śpi, nawet w szkole.
  • Wdaje się w bójki.
  • Ma czerwone lub spuchnięte oczy i rozszerzone źrenice.
  • Stracił lub przybrał na wadze.
  • Dużo kaszle.
  • Przez cały czas ma katar.


Marek Kotański, w jednej ze swych wypowiedzi powiedział: „Trzeba docierać do młodzieży, informować ją o zagrożeniu, rozmawiać z nią w sprzyjającej dyskusji atmosferze. Czymś zupełnie przeciwnym jest szkoła, w której policjant i pies szukają narkotyków. To nie jest metoda. W ten sposób młodzież będzie uciekała w podziemie i wtedy jeszcze bardziej trudno będzie do niej dotrzeć. Wystarczy rozmawiać z młodzieżą, ona sama wyeliminuje spośród swojego otoczenia dealerów”.

Spróbujmy rozmawiać z dziećmi i młodzieżą szczerze i jak najczęściej, rzeczowo i bez nadmiernych emocji. Przekonujmy przy pomocy argumentów, a nie siłowo - przemoc zawsze rodzi sprzeciw.


A. Kruczek

Materiały szkoleniowe dla rodziców i nauczcieli - "Narkotyki w szkołach"

galeria zdjęć


Więcej

Ukraińskie tańce w Gorzyczkach

Dnia 20 września 2012 roku uczniowie klasy czwartej mieli przyjemność uczestniczyć w koncercie taneczno-wokalnym przygotowanym przez uczniów  Szkoły Podstawowej z Kamieńca Podolskiego, którzy przybyli z wizytą do uczniów Szkoły Podstawowej w Gorzyczkach.

W czasie przedstawienia pokazano ukraińskie tańce i piosenki narodowe oraz przyśpiewki związane z obchodami andrzejek. Zaprezentowano także znane piosenki polskie, takie jak "Sokoły" czy "Czerwone jabłuszko". Koncert bardzo podobał się uczniom.

A. Sobala

Więcej

Turniej na Orliku

13 września 2012 roku odbył się

Sportowy Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.


Nasze drużyny sportowe chłopców

- młodsza (I-III) i starsza (IV-VI) -

uplasowały się na III miejscu.

 

Gratulujemy!

Więcej

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W pierwszym dniu października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Klasę czwartą, piątą i szóstą reprezentowało dwóch lub trzech przedstawicieli. Kandydatów było wielu. Wszystkim bardzo zależało na tegorocznych wyborach. Choć nikt się nie przyznawał, każdy miał tremę – w końcu po to się startuje, by zwyciężyć. Kampania wyborcza nie jest rzeczą łatwą, zatem kandydaci zapoznawali elektorat ze swoimi planami za pomocą plakatów wyborczych. Każdy z nich próbował zaprezentować się z jak najlepszej strony, kusząc obietnicami wyborczymi, nienagannymi manierami, dobrą prezencją a także czasami gruszkami na wierzbie.

Po oficjalnej prezentacji kandydatów odbyło się tajne głosowanie, nadzorowane przez specjanie wyznaczoną komisję uczniowską. Wyniki poznaliśmy jeszcze w tym samym dniu.

Wybory wygrała Honorata Goraus zdobywając tym samym stanowisko Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego. Zastępcą został jej kolega - Mateusz Sezeniewski. A odpowiedzialną funkcję Skarbinika powierzono Nikoli Glenc.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy w bieżącym roku szkolnym!

A. Kruczek

Więcej

Obchody Dnia Chłopaka

Z 5 na 6 października 2012 r. klasa VI wraz ze swoją wychowawczynią  - p. Krystyną Kozubek - spędziła noc w szkole. Uczniowie mieli możliwość grać na sali gimnastycznej, oglądać do późna filmy i dyskutować o wszelkich problemach egzystencjalnych młodego człowieka. Jednak przede wszystkim ta noc należała do chłopców, którym dziewczyny przygotowały kilka niespodzianek.

Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w tego typu imprezach, ponieważ lubią wspólne spędzanie czasu na integracyjnych zabawach z kolegami, ale także z nauczycielem.

A ponoć dzieci szkoły nie lubią... ;)

A. Kruczek

Więcej

Gminne Zawody Piłki Nożnej

W dniu 10 października 2012 roku odbyły się

Gminne Zawody Piłki Nożnej,

 

w których nasza drużyna zajęła IV miejsce.

 

Reprezentantom szkoły serdecznie gratulujemy!


Więcej

Dzień Edukacji Narodowej inaczej i zdrowiej

W związku z tym, że klasy młodsze biorą udział w akcji "Owoce w szkole", klasa III postanowiła uczcić inaczej niż zwykle Dzień Edukacji Narodowej. 11 października 2012r. dzieci postanowiły wykonać kanapki pod czujnym okiem swojej wychowawczyni. Najpierw pani przygotowała pogadankę, popartą prezentacją multimedialną, na temat zdrowego odżywiania, a później klasa III przystąpiła do pracy. Pani zapewniła chleb oraz coś do jego smarowania, a uczniowie, zaopatrzeni w fartuszki, noże, deski do krojenia oraz mnóstwo przeróżnych produktów warzywnych i nie tylko, przystąpili ochoczo do pracy. Sprawnie uwinęli się z ułożeniem wielopoziomowych piramid kanapkowych. Zapełnionych zostało 8 dużych talerzy, a kanapki zadziwiały aranżacją składników. Po pracach porządkowych i umyciu rąk, dzieci nakryły do stołów i przystąpiły wreszcie do konsumpcji. Kanapki nie tylko pięknie wyglądały i były zdrowe, ale również pyszne! Niechętnie przyznali to również zagorzali "spożywacze" chleba z nutellą. :-)

Na koniec klasa III postanowiła podzielić się przygotowanymi pysznościami z kolegami i koleżankami z innych klas oraz paniami nauczycielkami. Długi rząd dzieci, ustawionych do stolika z kanapkami, przywołał mgliste wspomnienia niektórych pań z czasów, gdy stało się w kolejce za wszystkim.

Tym sposobem przedstawiciele klas I-III rozpoczęli kolejny rok udziału w programie "Owoce w szkole", który ma na celu propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych poprzez zwiększenie spożycia owoców i warzyw przez dzieci. Program jest realizowany przez Unię Europejską za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego, która nadzoruje dostarczanie owoców i warzyw do szkoły.

D. Pośpiech

galeria

 

Więcej

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

W piątek 12 października 2012 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony Dniu Edukacji Narodowej. Akademię zorganizowali uczniowie klasy V i VI pod kierunkiem p. Doroty Raczyńskiej. Uczniowie pokazali humorystyczny program artystyczny, który spotkał się z wielkim uznaniem publiczności. Całość akademii umilały występy chóru szkolnego prowadzonego przez p. Henryka Krótkiego, grupy tanecznej przygotowywanej przez p. Aleksandrę Sobalę oraz grupy uczniów grających na prostych instrumentach pod kierunkiem p. Joanny Paździor.

Pani Dyrektor złożyła wszystkim pracownikom szkoły najlepsze życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.


A. Kruczek

Więcej

25 lat pracy zawodowej

To co robimy dla innych, jest tym, co naprawdę warto robić.  Lewis Carroll

W dniu 15 października Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gorzycach przyznał dyplom zasługi za 25 lat pracy zawodowej na rzecz gorzyckiej oświaty dwom pracownicom naszej szkoły: p. Mirosławie Nowak i p. Róży Szewczyk.

Gratulujemy!

A. Kruczek

 

Więcej

Olzańscy stypendyści

W dniu 19 października 2012 roku w sali Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach, odbyła się uroczysta gala związana z wręczeniem tytułu honorowego Gorzycka Perła 2012, który otrzymał prof. Jerzy Motyczka.

W drugiej części uroczystości przyznane zostały stypendia Wójta Gminy dla najzdolniejszych uczniów. W roku szkolnym 2011/2012, 34 uczniów osiągnęło bardzo dobre wyniki w nauce, a także czołowe miejsca w konkursach przedmiotowych m.in. z biologii, matematyki i geografii. Wśród wyróżnionych znaleźli się także uczniowie naszej szkoły, a mianowicie: Honorata Goraus, Kinga Jęczmionka, Patrycja Reclik, Andrzej Chytroszek i Jakub Ciuraj.

Zwyciężcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

A. Kruczek

galeria

Więcej

Mamy zwycięzców!

Niezmiernie miło poinformować nam, że

szkolna reprezentacja sportowa zajęła

I miejsce

w V Wojewódzkim Turnieju Piłki Nożnej Halowej Chłopców
Szkół im. Karola Miarki.



 

 

 

 

 

Skład drużyny: Bartosz Szweda, Maciej Hojka, Kamil Warzeszka, Jakub Wojtczak, Kevin Gruszka, Mateusz Sezeniewski i Dawid Smołka.

Trenerem drużyny jest p. Dawid Wacławczyk.

Zawody odbyły się 23 października 2012 roku w Rydułtowach.

 

Oto co o powyższym wydarzeniu napisała pani Marzena Hojka.

SP Olza najlepsza w „halówce” wśród szkół im. Karola Miarki

W dniu 23.10.2012 uczniowie Szkoły Podstawowej w Olzie pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Dawida Wacławczyka wzięli udział w V Wojewódzkim Turnieju Piłki Nożnej Halowej Szkół im. Karola Miarki. Turniej zorganizowała tradycyjnie Szkoła Podstawowa nr 1 w Rydułtowach z okazji 104 rocznicy powstania ich placówki, zapraszając szkoły z woj. Śląskiego noszące imię Karola Miarki.

Uczniowie nie zaznali smaku porażki wygrywając trzy mecze a jeden remisując z corocznymi zwycięzcami z SP nr 21 z Rybnika. W skład zwycięskiej drużyny wchodzą: Bartosz Szweda, Kamil Warzeszka, Dawid Smołka, Jakub Wojtczak, Maciej Hojka, Kevin Gruszka i Mateusz Sezeniewski. Zostali oni po raz pierwszy zwycięzcami tego turnieju. Uczniowie Ci zostali wyróżnieni nie tylko na turnieju – wyjaśnia Pan Dawid ale również przez Dyrektora SP Olza p. Edytę Cogiel podczas apelu przygotowanego przez uczniów SP Olza poświęconemu patronowi szkoły Karolowi Miarce, który odbył się w dzień urodzin patrona.

 

Więcej

Powrót "Tarzana"

W przyszłym roku (w marcu) planowany jest wyjazd chętnych uczniów z klas II - III oraz V - VI do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu na przedstawienie pt. "Tarzan". Zachęcam do bliższego zapoznania się z tym wydarzeniem scenicznym z uwagi na jego wartość artystyczną i spektakularność. Szczegóły wyjazdu u wychowawców.

Oto co możemy przeczytać na temat spektaklu na stronach DMiT.

Musical „Tarzan” miał światową premierę na Broadwayu w 2006 roku. Był adaptacją filmowego animowanego megahitu Disneya z 1999 roku. Phil Collins, który skomponował muzykę również do wersji kinowej, wykorzystał w spektaklu jej największe przeboje, m.in. „Two Worlds”, „You’ll Be in My Heart”, „Son of Man” i „Strangers Like Me”, dopisując do nich dziewięć nowych utworów muzycznych. W 2007 roku musicalowy „Tarzan” zawitał do Europy. 15 kwietnia w Scheveningen w Holandii odbyła się premiera jego pierwszej międzynarodowej produkcji. W 2008 roku powstała wersja niemiecka, która w Hamburgu jest do dzisiaj wielkim teatralnym przebojem.

Polska wersja „Tarzana” to największe musicalowe widowisko w dotychczasowej historii tego gatunku na Śląsku. W Domu Muzyki i Tańca jednocześnie może je oglądać dwa tysiące widzów! W realizacji biorą udział akrobaci i członkowie sportowych grup gimnastycznych, jest wykonująca muzykę na żywo orkiestra. Przedstawienie zrealizował sprawdzony zespół twórców teatralnych, współautorów ogromnego sukcesu polskiej prapremiery „High School Musical” w Gliwicach.

A. Kruczek

Fragmenty spektaklu.

Więcej

Z poprawną polszczyzną na co dzień!

25 października 2012 roku odbył się w naszej szkole IX Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny "Z poprawną polszczyzną na co dzień". Wzięli w nim udział chętni uczniowie z klasy IV (Mateusz Groborz) i VI (Małgorzata Pośpiech, Honorata Goraus, Wiktoria Szewczyk, Patrycja Reclik, Roksana Warzeszka), którzy zmierzyli się testami jednokrotnego wyboru.

Kliknij, żeby poznać zadania konkursowe dla poszczególnych klas: poprawna polszczyzna.

A. Kruczek

Więcej

130. rocznica śmierci Karola Miarki

25 października odbył się Szkolny Turniej Wiedzy o Karolu Miarce w związku ze 130. rocznicą jego śmierci. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć prezentację dotyczącą działacza. Zapoznawali się z najważniejszymi wydarzeniami z jego życia, miejscami, z którymi był związany, a także oglądali archiwalne zdjęcia. Karol Miarka urodził się 22 października 1825 roku w Pielgrzymowicach. Swoje dorosłe życie poświęcił krzewieniu polskości, za co był prześladowany i kilkakrotnie więziony.

Nasza szkoła nosi jego imię od 1987 roku, czyli już 25 lat.

Po zakończeniu prezentacji każda z klas otrzymała zestaw pytań konkursowych oraz zadanie plastyczne - narysować portret naszego patrona. Prace przebiegały bardzo dynamicznie, ponieważ każda klasa chciała odnieść sukces. Zwycięzców poznamy w najbliższą środę, czyli 31 października.

A. Kruczek

galeria

Więcej

Quchnia artystyczna - odcinek 1.

Wielu z nas ma ogromną satysfakcję z przygotowywania posiłków, degustowania ich, jedzenia oraz częstowania nimi najbliższych. Dobra kuchnia to także umiejętność smakowitego podania potrawy, ubrania jej w atrakcyjne wdzianko, któremu nikt nie będzie się w stanie oprzeć.

Zatem swoje pasje staram się zaszczepić u moich wychowanków, przynajmniej trochę zarazić ich wirusem namiętności gotowania.

Kiedy egzotyczne podróże pozostają w sferze naszych marzeń, warto zaprosić na talerz świadków zachodu słońca na Wyspach Kanaryjskich, dorodne pomarańczowe klementynki oraz cierpko-słodkie kiwi.

Na lekcji wychowawczej uczniowie klasy V przygotowali owocowe desery w kształcie drzew palmowych. Niestety efekty pracy szybko zniknęły... Na szczęście zdąrzyłam kilka z nich uwiecznić na fotografiach.

Podobno nie ma bardziej szczerej miłości niż miłość do jedzenia.

Pozdrawiam moich Wychowanków i dziękuję ich Rodzicom za "owocową" współpracę!

A. Kruczek

PS Kolejnym wyzwaniem, które czeka klasę V, będzie zrobienie chrupiącego jeżyka z gruszki, białych winogron i żurawiny.

galeria

Więcej

Z ortografią na co dzień!

29 października 2012 roku odbył się w naszej szkole V Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny "Z ortografią na co dzień". Wzięli w nim udział chętni uczniowie z klasy V (Kinga Jęczmionka i Kamil Nocoń) i VI (Honorata Goraus, Wiktoria Szewczyk, Patrycja Reclik, Roksana Warzeszka), którzy zmierzyli się testami jednokrotnego wyboru.

Kliknij, żeby poznać zadania konkursowe dla poszczególnych klas: testy ortograficzne.

A. Kruczek

Więcej

Oni byli kiedyś z nami...

31 października, w przeddzień Wszystkich Świętych, wpominaliśmy nauczycieli, którzy uczyli w naszej szkole. Dzieci zgromadzone na łączniku obejrzały prezentację przygotowaną przez p. Gerdę Ciuraj. Nauczycielka barwnie i zajmująco opowiedziała o czasach swojej nauki w szkole, przywołała wspomnienia związane z nauczycielami, których miała przyjemność spotkać na swej drodze. 

Gorąco zachęcam do zapoznania się z archiwalnymi materiałami zgromadzonymi przez p. Gerdę Ciuraj - pdf.

 A. Kruczek

 

galeria

Więcej

Rozstrzygnięcie Szkolnego Turnieju Wiedzy o Karolu Miarce

 

 

Kategoria "Portret"

 

 

Kategoria "Test wiedzy"


  • grupa młodsza:

I miejsce - kl. III

II miejsce - kl. II

III miejsce - kl. I

 

  • grupa starsza:

I miejsce - kl. VI

II miejsce - kl. IV

III miejsce - kl. V

 
  • grupa młodsza:

I miejsce - kl. III

II miejsce - kl. II

III miejsce - kl. I

 

  • grupa starsza:

I miejsce - kl. VI

II miejsce - kl. IV

III miejsce - kl. V

Drodzy Uczniowie! Bardzo dziękuję Wam za zaangażowanie, jakie włożyliście w rozwiązywanie zadań i rysowanie portretów naszego Patrona. Powyżej wyniki, które zostały podsumowane w dniu 31 października 2012 roku przez komisję z klasy V w składzie: Kasia Bidzińska, Kinga Jęczmionka, Natalia Mika oraz Magdalena Karnówka.

A. Kruczek

 

Więcej

Dodatkowy dzień wolny

Przypominamy, że dzień

2 listopada 2012 roku

jest wolny od zajęć dydaktycznych.

Dzieci wymagające opieki zapraszamy do świetlicy szkolnej.

Więcej

Pamiętamy!

W dniu 31 października uczniowie klasy V, pod opieką Agnieszki Kruczek, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem w Olzie. Tym samym uczcili pamięć mieszkańców Olzy represjonowanych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych i łagrach, mieszkańców walczących o wolność w czasie powstań śląskich, mieszkańców, którzy anonimowo przelewali krew za te ziemie.

Po zapaleniu zniczy pamięć o pomordowanych została uczczona minutą ciszy.

W tym samym dniu uczniowie z klasy III pod opieką p. Dominiki Pośpiech, zapalili świece na  grobach olzańskich nauczycieli. 

 Dyrektor Szkoły Podstawowej w Olzie serdecznie dziękuje państwu Kozielskim za ofiarowanie chryzantem.

A. Kruczek

Więcej

Konkurs plastyczny przy dźwiękach jazzu

Bardzo serdecznie gratulujemy

Wiktorii Szewczyk - zdobywczyni I miejsca

w Gminnym Konkursie Plastycznym "Jazzomania".

 

Konkurs odbył się 31.10.2012 r.

Więcej

Walcz z agresją - zacznij od siebie!

W dniu 6 listopada 2012 roku uczniowie klas IV-VI obejrzeli prezentację dotyczącą agresji oraz sposobów radzenia sobie z nią.

Zachęcamy Rodziców do zapoznania się z artykułami poświęconymi temu problemowi na stronie Portalu Aktywnych Rodziców.

A. Kruczek

Więcej

Dyskoteka

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się w środę 7 listopada dyskoteka szkolna. Bawili się na niej uczniowie z klas IV-VI w godzinach od 17.00 do 20.00.

 

galeria

Więcej

Pierwszy etap za nią

W czwartek, 8 listopada 2012 r., sześć uczennic z klasy VI wzięło udział w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego z Elementami Historii.

 

Do etapu rejonowego zakwalifikowała się

Patrycja Reclik

uzyskując 43 punkty na 50 możliwych.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

A. Kruczek

Więcej

Konkursy matematyczne

9 listopada 2012 roku odbyły się w naszej szkole dwa konkursy matematyczne: Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Matematyki z Elementami Przyrody oraz Ogólnopolski Konkurs Matematyczny Oxford.

Więcej

11 listopada - Święto Odzyskania Niepodległości

W dniu 12 listopada 2012 roku uczniowie klas II-VI przedstawili montaż słowno-muzyczno-taneczny, poświęcony temu ważnemu dla Polaków wydarzeniu. Nad całością czuwali: p. Elżbieta Górska, p. Aleksandra Sobala oraz p. Henryk Krótki. Uczniowie zaprezentowali krótki rys historyczny wydarzeń w oparciu o dramę w wykonaniu Kamila Noconia z klasy V i Kamila Warzeszkę z klasy VI. Były wiersze i pieśni z tamtych czasów oraz pokaz maszerowania w wykonaniu kółka tanecznego. 


Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku niepodległości.

 

Krótki rys historyczny 

Jesienią 1918 r. dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro-węgierska rozpadała się i chyliła ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy.

Dla Polaków była to niepowtarzalna szansa, aby móc odzyskać utracony byt państwowy. Widząc klęskę zaborców, Polacy zaczęli przejmować władzę wojskową i cywilną tworząc zręby przyszłego państwa.

W dniu 28 października 1918 roku w Krakowie powstała Polska Komisja Likwidacyjna, która zaczęła przejmować władzę z rąk Austriaków na terenie Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Przypieczętowaniem jej dzieła było w kilka dni później rozbrojenie załogi austriackiej przez członków konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej oraz legionistów i młodzież.

W nocy z 6 na 7 listopada powstał w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod kierownictwem Ignacego Daszyńskiego, w którego skład weszli przedstawiciele PPS, PPSD i PSL „Wyzwolenie”. Równocześnie podległe rządowi oddziały przystąpiły do rozbrajania wojsk okupacyjnych na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie.

W tym właśnie czasie powrócił do kraju Józef Piłsudski, więziony od lipca 1917 roku przez Niemców.  W dniu 10 listopada 1918 roku przybył on do Warszawy. Jego przyjazd wywołał entuzjazm ludność stolicy i masowe rozbrajanie okupantów na terenie całej Kongresówki.

A. Kruczek

galeria

Więcej

"Nowy Testament to niezastąpiona Biblia wszystkich mas, kodeks stuleci."

W czwartek 22 listopada 2012 r. odbył się szkolny etap XVIII Konkursu Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych.

Do następnego etapu zakwalifikowały się :


  • Honorata Goraus - I miejsce
  • Patrycja Reclik – II miejsce
  • Julia Chlebisz – III miejsce

J. Paździor

Więcej

Palenie zaczyna się od spróbowania

 "Nie pal przy mnie, proszę"

Wielce Szanowni Rodzice!

W szkole, do której uczęszcza Wasze dziecko, wdrożony zostanie program profilaktyki palenia tytoniu.
Palenie tytoniu to nałóg, na który jesteśmy najmniej uczuleni. Może dlatego, że 30 % z nas, ludzi dorosłych – pali? To, że jest to pierwsza przyczyna najpoważniejszych chorób – nie budzi już żadnych wątpliwości!

Nam natomiast chodzi o dzieci, o Wasze dzieci i o Twoje dziecko. Bądź więc uprzejmy – Szanowny Rodzicu – przeczytać naszą krótką notatkę do końca, bez względu na swoje poglądy na palenie i na fakt czy sam palisz, czy nie.

  • Czy Twoje dziecko próbowało już palić?
  • A może już pali?
  • Może uważasz, że palenie dziecka to nie jest problem, gdyż masz inne poważniejsze sprawy?


PAMIĘTAJ!
Palenie zaczyna się od spróbowania – co zdarza się większości dzieciom i to nierzadko w bardzo młodym wieku. Niektórzy zaczynają eksperymentować z paleniem, co najczęściej przypada na V i VI klasę, a to może się przerodzić w systematyczne palenie i doprowadzić – tak, jak u ludzi dorosłych – do nałogowego palenia!
Dzieci z rodzin, w których jedno z rodziców pali, dwukrotnie częściej niż dzieci z rodzin niepalących, stają się nałogowymi palaczami. Gdy obydwoje rodziców palą – to prawie pewne jest pojawienie się w rodzinie nowego palacza.


Palenie wpływa nie tylko na pogorszenie stanu zdrowia dziecka, lecz również na gorsze wyniki w nauce.

Agnieszka Krótki

Harmonogram programu "Nie pal przy mnie, proszę"

Więcej

Jeden grosz znaczy niewiele...

26 listopada postanowiliśmy przyłączyć się do XIII edycji akcji „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną.

Akcja przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet (od 0,01 gr do 5 zł) w szkołach i przedszkolach w całej Polsce i trwa do 7 grudnia 2012.

Inicjatorem szkolnej akcji jest p. Krystyna Kozubek, która wraz z klasą VI skutecznie zachęcała do zbiórki grosików na apelu, a także przez radiowęzeł. Na łączniku został postawiony specjalny słój, do którego wszyscy odwiedzający szkołę mogą wrzucić swój datek. Dodatkowo każda klasa otrzymała zabanderolowane litrowe słoiki i została wezwana do jak najszybszego ich wypełnienia. Najszczelniej i najszybciej pierwszy w szkole słoik wypełniła klasa V! Gratulujemy Uczniom i ich Rodzicom!

Celem akcji jest także uświadomienie dzieciom, że najdrobniejsze monety w dużej ilości mogą stworzyć ogromny fundusz na pomoc innym dzieciom. Zachęcamy do czynnego udziału! 

...ale Góra Grosza jest największa na świecie!

 A. Kruczek

galeria

Więcej

"Twardy jest zawód górnika, twardy i wymagający niezwykłego hartu, wykuwający surowość dla siebie i innych, pełen uporczywej, znojnej walki z węglowymi skałami, walki, w której tężeją mięśnie i serca."

W poniedziałek 3 grudnia, odwiedzili naszą szkołę górnicy, przynosząc tradycyjne słodkie upominki dla wszystkich uczniów. Serdecznie dziękujemy!

A. Kruczek

Więcej

85. urodziny Radia Katowice - 4 grudnia 2012 roku

Każdego roku Dyrektor Szkoły pamięta o ważnym popowodziowym sponsorze szkoły, którym było Radio Katowice. Z tego tytułu w dniu 85. urodzin Radia został dostarczony bukiet kwiatów z gratulacyjnym bilecikiem.

Warto nadmienić, że uroczystym spotkaniu z pracownikami Radia obecny był Prezydent Bronisław Komorowski, który poznał historię rozgłośni.

— Rola Radia Katowice, szczególnie w pierwszych latach działalności, była nie do przecenienia — zaakcentował Prezydent.

A. Kruczek

PS Radiodziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych, także urządzenie służące do nadawania i odbierania takich fal.

Więcej

Barbórka 2012

4 grudnia 2012r. uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Henryka Krótkiego, p. Joanny Paździor, p. Bogusławy Oślizło i p. Dominiki Pośpiech wystąpili na deskach olzańskiego WDK. Zapowiedziany przez p. Dyrektor Szkoły Podstawowej Edytę Cogiel program artystyczny, spotkał się jak zwykle z ciepłym przyjęciem. Na szczególną uwagę zasługuje występ gawędziarzy – Kamila Noconia z kl. V, który, pomimo choroby, dał popis swoich aktorskich umiejętności oraz Dagmary Goraus z kl. III, dla której był to pierwszy występ solowy przed tak dużą publicznością.

Pani Dyrektor, w imieniu uczniów i nauczycieli, złożyła serdeczne życzenia wszystkim górnikom i ich rodzinom, oraz przekazała kwiaty i list z życzeniami przedstawicielowi braci górniczej – panu Stanisławowi Pająkowi. Korzystając z okazji wspomniała również o jubileuszu 85 – lecia Radia Katowice, które zawsze pozostanie w szkolnej pamięci z powodu ogromnej pomocy, którą okazało nam po powodzi w 1997r.

D. Pośpiech

Więcej

Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.

Andrzejki to czas zabaw i wróżb. Zgodnie z tradycją 30 listopada 2012 r. uczniowie klasy 2. ochoczo przystąpili do wróżenia. Przenieśli się w świat marzeń i fantazji. Poznawali swoją przyszłość z wróżb, które sami przygotowali.

Największym zainteresowaniem cieszyło się lanie wosku i przepowiadanie przyszłości. Dzieci przelewały wosk przez dziurkę od klucza, a następnie rozpoznawały jego kształty. Następnie odbył się wyścig butów - który but dotrze pierwszy do drzwi i przekroczy próg jego właściciel najszybciej się ożeni lub wyjdzie za mąż albo spełni się jego największe marzenie. Żeby dowiedzieć się czegoś o swoim przyszłym losie uczniowie układali pod talerzyki różne przedmioty (pierścionek, mertę, pieniążek). Wybrany przedmiot wskazywał nam co nas czeka w przyszłości np. pierścionek – rychłe zaręczyny, a potem ślub, merta - życie w zakonie, pieniążek – bogactwo).

Było dużo śmiechu, humoru i zabawy. Wróżyliśmy sobie co dobrego spotka nas też w 2013 roku. Teraz czekamy, które przepowiednie i wróżby się sprawdzą - miejmy nadzieję, że wszystkie.

B. Oślizło

Więcej

"Już Mikołaj wsiada w sanie, wór prezentów wrzuca na nie..."

Mikołajkowy dzień to czas gorączkowego wyczekiwania. Nasze Robaczki wyglądają przez okno, z zaciekawieniem uchylają drzwi i, wiercąc się na krzesłach, debatują: "Któż tym razem przebierze się za świętego Mikołaja? Kiedy w końcu do nas dotrze? Czy będę musiał śpiewać piosenkę?". Trudno im usiedzieć w spokoju, a cóż dopiero zmobilizować się do uważania na lekcji.

Nagle Mikołaj wchodzi do klasy z wesołym zapytaniem: "Ho! Ho! Ho! A czy są tu grzeczne dzieci?!". Drepczą za nim  dwaj pomocnicy - niebiański aniołek w białej sukienusi i czarnolicy diabełek, groźnie wymachujący długim ogonem. Wtedy właśnie w klasie zapada cisza jak makiem zasiał. Nawet najbardziej nieokiełznany urwipołeć, psotnik, nicpoń i łobuziak przemienia się w słodkie jagniątko i z wypiekami na twarzy podchodzi po odbiór prezentu. Onieśmielony jakiś, zmieszany, zaczarowany niewidzialną magią... 

Dzięki zaangażowaniu Komitetu Rodzicielskiego uczniowie naszej szkoły i w tym roku  mogli cieszyć się słodkimi upominkami. Dziękujemy!

A. Kruczek

Więcej

"Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga..."

6 grudnia 45-osobowa grupa naszych podopiecznych spędziła mikołajki w Teatrze Ziemi Rybnickiej na przedstaweniu pt. "Śpiąca królewna". Dzięki wyjazdowi, zorganizowanemu przez p. Krystynę Kozubek, mogliśmy podziwiać genialnych aktorów z Krakowskiej Opery Kameralnej.

Oglądany spektakl muzyczny był połączeniem baletu, opery i teatru. Ukazał piękno tańca klasycznego oraz cechował się znakomitym kunsztem aktorskim. W zachwyt wprawił nas odtwórca roli króla - Piotr Kumon - obdarzony przepięknym głosem. Gra wszystkich aktorów była w pełni profesjonalna - niezwykle emocjonalna i sugestywna. 

Wspaniale dobrana muzykawybrane kompozycje z baletu "Śpiąca Królewna" Piotra Czajkowskiego, wybrane fragmenty z opery "Wesele Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz kuplety i polonez Edwarda Zawilińskiego - wygrywana była przez występujący na żywo zespół siedmiu muzyków z dyrygentem. 

Na uwagę zasługują przepiękne kostiumy Natalii Horak, która ma w swoim dorobku artystycznym wiele znaczących przedsięwzięć. Scenariusz znanej baśni francuskiego baśniopisarza epoki baroku Charlesa Perrault, został dodatkowo okraszony fantastycznym poczuciem humoru. Spektakl obywał się na czterech planach, częściowo wśród publiczności.

Przedstawienie obejrzała klasa I oraz chętni uczniowie z klas IV-VI pod opieką p. Krystyny Kozubek, p. Gerdy Ciuraj, p. Aleksandry Sobali i Agnieszki Kruczek.

A. Kruczek

Więcej

"Bez pogodnego, pełnego dziecięctwa całe życie jest kalekie." Janusz Korczak

Z przyjemnością informujemy, że

Wiktoria Szewczyk z klasy VI 

została laureatką III miejsca

w IX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym

„Janusz Korczak – jego życie i twórczość”

w kategorii grafika.

 

Organizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, Wydawnictwo KOMLOGO oraz I Szkoła Społeczna w Gliwicach. 

A. Kruczek 

kliknij po więcej informacji

Więcej

Dyplomy dla olzańskich pływaków

W dniu 10 grudnia 2012 roku odbyły się zawody pływackie na terenie basenu "Nautica". Zawiadamiamy, że uczniowie naszej szkoły zajęli wysokie lokaty. GRATULUJEMY! 

X Gminne Zawody Pływackie o Puchar Wójta Gminy Gorzyce

kategoria: klasy IV - VI SP

Dawid Smołka - kl. VI

I miejsce - konkurencja: 50 m - styl dowolny

II miejsce - konkurencja: 50 m - styl klasyczny

Agata Olszar - kl. V

II miejsce - konkurencja: 50 m - styl klasyczny

II miejsce - konkurencja: 50 m - styl grzbietowy

Patrycja Reclik - kl. VI

II miejsce - konkurencja: 50 m - styl dowolny

III miejsce - konkurencja: 50 m - styl grzbietowy

 

kategoria: klasy I - III SP

Natalia Dłużniak - kl. III

I miejsce - konkurencja: 25 m - styl dowolny

II miejsce - konkurencja: 25 m - styl grzbietowy

Paulina Mołdżyk-Jarosz - kl. II

III miejsce - konkurencja: 25 m - styl grzbietowy 

 

kategoria: sztafeta 6 x 25

III miejsce - SP Olza

A. Kruczek

Więcej

"Tylko ta gwiazda niech zaświeci nad ciszą białych dróg. I zawiadomi wszystkie dzieci, że się narodził Bóg."

11.12.2012r. odbyło się w Szkole Podstawowej w Rogowie podsumowanie

Gminnego Konkursu Plastycznego

"Gwiazda Betlejemska".

 

Reprezentacja naszej Szkoły wróciła z wysokimi lokatami. Gratulujemy Uczniom i Rodzicom!

 


Kategoria SP klasy I-III

I miejsce forma płaska - Dagmara Goraus klasa III
I miejsce forma przestrzenna - Przemysław Grabarek - klasa III

 

Kategoria SP klasy IV- VI

I miejsce forma płaska - Justyna Kamczyk klasa IV

Więcej

Na scescie, na zdrowie, na to Boze Narodzynie...

W niezwykły nastrój Świąt Bożego Narodzenia wprowadził nas zespół góralski z Zakopanego, który przyjechał do szkoły 21 grudnia 2012 roku. Rodowici zakopiańczycy prezentowali kolędy i pastorałki, śpiewając oraz grając na skrzypcach i kontrabasie. Usłyszeliśmy między innymi: „Dobrze żeś Się Jezu”, „Po Kolyndzie”, „Hojka, hojka”, „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Narodził się Bóg dziecina” i chyba najsławniejszą pastorałkę „Hej, malućki, malućki”.

W krótkich antraktach koncertu dzieci słuchały ciekawych opowieści o zwyczajach i tradycjach świątecznych na Podhalu – wieszaniu choinki pod sufitem, podkładaniu pieniędzy pod wigilijny talerz, karmieniu zwierząt opłatkiem.

Uczniowie obejrzeli z bliska góralskie stroje, które są nie tylko odzieniem, ale niejednokrotnie misternie wyszywanymi lub malowanymi dziełami sztuki. 

Odważniejsze dzieci próbowały także swoich sił w grze na trąbicie – rogu pasterskim, który służył niegdyś pasterzom do komunikowania się na halach.

 

 

Na zakończenie zajęć wysłuchaliśmy góralskiego winszowania wigilijnego.

Na scescie, na zdrowie, na to Boze Narodzynie,
Coby sie wom dazylo, mnozylo kazde stworzynie!
Coby sie wom darzyły kury cubate, gęsi siodłate
Cobyście mieli telo wołków kielo w dachu kołków
Telo cielicek kielo w lesie jedlicek
Telo owiecek kielo mak mo ziorecek
Telo krów kielo w sąsieku plów

Coby sie wom darzyły dzieci - kielo przy piecu śmieci 
W kozdym kątku po dzieciątku, a na pościeli troje 
Ino cobyście nie pedzieli, ze to ftore moje! 

Na scęście, na zdrowie, na tyn Nowy Rok! 
Coby wom wypod z pieca bok! 
Coby wom z pieca wypadła ruła! 
Coby wom gaździno zhrubła! 

Coby wom nicego nie chybiało 
Z roku na rok przybywało 
A do reśty - cobyście byli scęśliwi i weseli 
Jako w niebie janieli, haj!

A. Kruczek

galeria

Więcej

Awantura w Przechwałkowie

Ku pouczeniu
Ale wielu z nas wierzy, że nie sztuczny ogień
Jest Gwiazdą, co prowadzi. Bo za chwilę zgaśnie.
Więc wędrują szukając - gdzie Dziecko, co Bogiem
Jest. Siebie niezakłamanych, tam odnajdą właśnie.
Ernest Bryll


Z wiarą w sercu wystawiamy co roku dla szkolnej społeczności jasełka. Tym razem w przeżywanie tajemnicy cudu narodzin w Betlejem wprowadziło nas przedstawienie, którego scenariusz został napisany w oparciu o wiersz Igora Sikiryckiego „Awantura w Przechwałkowie”
A oto treść przedstawienia.
Przedstawiciele cechu rzemieślników spotykają się na gwarnym rynku, by zachwalać swoje towary. Wszyscy liczą na szybki i duży zysk. Przekrzykują się nawzajem - każdy sądzi, że jego towar jest najlepszy. Wybucha kłótnia, którą kończy bójka. Czas pokazuje, że przemądrzałych pycha ze swoim głośnym „ja” i „naj” doprowadza na skraj bankructwa.
Skłóconym przechwałkowianom anioł z nieba przywraca nadzieję. Przekazuje wieść, że w mieście Betlejem narodził się Zbawiciel. Zwaśniony lud Przechwałkowa wyrusza w drogę. Strudzeni wędrowcy u kresu drogi zaczynają rozumieć, że pokora i dobro w sercu to jedyne dary jakie mogą ofiarować Nowonarodzonemu. U progu stajenki waśń ustępuje miejsca zgodzie, a głos z nieba informuje zebranych, że na mapie w miejsce Przechwałkowa pojawi się nowa miejscowość - Zgodno.

Zgoda, miłość, radość, pokora – tego dziś brakuje światu. Stąd myśl, by te wartości - dziś tak kruche, przemycone w treści przedstawienia rosły w siłę w sercach młodych ludzi.

Dziękuję:

Ks. Proboszczowi Kazimierzowi Nowickiemu za obecność.
Pani Bogusławie Oślizło za sztukę aktorskiej interpretacji tekstu, którą przekazywała młodym aktorom.
Rodzicom za pomoc w doborze kostiumów.

Panu Kazimierzowi Szwedzie za zasponsorowanie choinki dla szkoły.


Uczennicom klasy VI: Honoracie, Małgosi, Roksanie, Julii, Partycji za pomoc w przygotowaniu dekoracji.
Mateuszowi i Kamilowi z klasy VI za oprawę muzyczną i nagłośnienie.
Aktorom za dzielenie się z innymi swoimi talentami. 

Kończąc zachęcam do lektury tekstu Igora Sikiryckiego „Awantura w Przechwałkowie”.

 

Joanna Paździor

galeria

Więcej

Gdyby do szkoły chodziły anioły...

 Z przyjemnością informujemy, że

Julia Hausman z klasy III

zajęła II miejsce

w I Gminnym Konkursie „Zaprośmy anioły do szkoły”.

 

Julia wykonała pięknego aniołka z masy solnej. Warto dodać, iż w konkursie wzięło udział aż 100 aniołków.

Konkurs przeprowadziła SP nr 1 Gorzyce.

D. Pośpiech

Więcej

Jasełka w kościele parafialnym

W niedzielę 13 stycznia 2013 r. uczniowie naszej szkoły wystawili Jasełka pt: "Awantura w Przechwałkowie" dla parafian.

Dziękujemy Ks. Proboszczowi Kazimierzowi Nowickiemu za serdeczne przyjęcie i słodki poczęstunek, którym zostali nagrodzeni wystepujący aktorzy.

Dziękuję p. Dyrektor Edycie Cogiel, Rodzicom, p. Bogusławie Oślizło, Rafałowi Zającowi, wszystkim występującym oraz licznie zgromadzonej publiczności: Babciom, Dziadkom, Parafianom.

J. Paździor

galeria

Więcej

"Matematyka jest alfabetem, za pomocą którego Bóg opisał wszechświat". Galileusz

W Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym "Oxford" uczniowie naszej szkoły zdobyli wyróżniające się miejsca. Gratulujemy Uczniom, Rodzicom oraz przygotowującej do konkursu - p. Krystynie Kozubek.

laureat I stopnia z wyróżnieniem
Patrycja Reclik kl. VI

laureat II stopnia 
Honorata Goraus kl. VI 

laureat III stopnia
Julia Chlebisz kl. VI 

laureat IV stopnia
Wiktoria Szewczyk kl.VI  
 
laureat IV stopnia
Jakub Ciuraj kl. V 
 
laureat III stopnia
Jakub Groborz kl. IV 

laureat III stopnia
Kamil Przybyła kl. IV
 
laureat V stopnia
Paweł Kurzydło kl. IV 

Agnieszka Kruczek

Więcej

Dziękuję, że jesteś...

Potężna impreza środowiskowa potrafi postawić szkołę na baczność jak wiertło dentystyczne w gabinecie stomatologa. Energia do pracy wyzwolona z widzenia takiego azymutu, wypełniona jest motywacją i chęcią pokazania gościom jak najlepszej strony szkoły. Staje się ona motorem do wszelakich działań uczniów i nauczycieli przygotowujących akademię. Stawia na nogi całą zbiorowość szkolną, przekształcając ją w złożoną społeczną organizację mrówek o wyraźnej strukturze i ściśle przydzielonych obowiązkach.

Pracuje każdy, a ten, który ma poczucie misji - pracuje za trzech. Nigdy nie zmuszamy dzieci do publicznych wystąpień. Zgłaszają się same z wewnętrznej potrzeby zaistnienia, pokazania swoich umiejętności, a przede wszystkim z chęci wystąpienia przed swoimi dziadkami.

Zatem, Szanowni Państwo, odbył się w Szkole Podstawowej w Olzie Dzień Babci i Dziadka, który ściągnął w szkolne mury około 150. Szanownych Gości. Przygotowania do takiego wydarzenia rozpoczynają się już na kilka miesięcy przed terminem. Planujemy, rozdzielamy role, próbujemy, szyjemy stroje, rysujemy, przymierzamy, stresujemy się, trenujemy, kleimy, wieszamy, zrywamy wszystko, znów wieszamy i... zapalamy światła przed występem.

Tegoroczny program artystyczny nastawiony był na ukazanie żywiołowego i radosnego usposobienia dziecitańce i żarty okraszone piosenkami zdominowały akademię i spotkały się z gorącym przyjęciem publiczności. Otrzymaliśmy później wiele ciepłych słów, za które jesteśmy niezmiernie wdzięczni. To dobre słowo czyni nas silniejszymi, jest zapłatą za każdą kroplę wysiłku, ale przede wszystkim daje ogromny zastrzyk wiary w siebie i motywacji, by w przyszłym roku również Państwa zachwycić i sukces powtórzyć. Siejcie w nas zatem dobre ziarno, które plony dorodne przynosić będzie...

A teraz kilka słów o samym przedstawieniu.
W piątkowy wieczór można było obejrzeć wiadomości szkolne na żywo. Solo odważyła się zaśpiewać Roksana Warzeszka, a Christine Klima zagrać dwa utwory na pianinie, natomiast Dagmara Goraus postraszyć godkom o diobłach. Klasa I i II grała na instrumentach utwór Marka i Wacka pt. „Dla Zuzi”. Występ ten był parodią prac przy budowie autostrady A1. Dzieci wystąpiły w kamizelkach drogowych i grały m.in. na kanalizacyjnej rurze. Do lekarza przyszli i w „Po(sz)czekalini” posiedzieli czeladnicy terminujący w Kółku Teatralnym „Miniaturka”, czyli:
Julka Chlebisz, Zuzia Chłapek, Maciek Hojka, Agata Olszar, Nikola Glenc, Wiktoria Szewczyk, Honorata Goraus, Christine Klima, Natalka Mika, Roksana Warzeszka, Małgosia Pośpiech, Kamil Nocoń oraz Patryk Warzeszka. Poważną profesję doktora podkreślili uczniowie z kl. III w dynamicznej inscenizacji bajki Jana Brzechwy pt. „Katar”. Chłopcy z klasy VI, w składzie: Mateusz Sezeniewski, Bartek Szweda, Marek Tomala oraz Szymon Groborz, wzięli sprawy w swoje ręce i przedstawili skecz pt. „Opowieści biblijne po śląsku”. Entuzjastycznie została też przyjęta szkolna grupa taneczna, którą tworzą wszystkie dziewczynki z klasy IV i kilka z III, tańcząca do piosenek „Waka, waka” i „Gangnam  style”. Natomiast proste tańce integracyjne – belgijski i amerykański – zaprezentowali uczniowie z kl. V i VI. Dziewczynki z kl. I i II zatańczyły country dance do muzyki Jerzego Feryderyka Haendla w stylu dworskim oraz taniec śnieżynek do melodii francuskiej. Swoje pięć minut miał także szkolny zespół wokalny, który stanowią uczennice z klas II-V. Na koniec akademii pierwszaki zaśpiewały „Czaczę dla babci i dziadka”. Przepraszam, że nie wymieniam wszystkich nazwisk dzieci, ale przed publicznością wystąpiło 110. uczniów.

Trzeba podkreślić, że we wszelkiego rodzaju imprezy środowiskowe bardzo angażują się także rodzice uczniów naszej szkoły. Tym razem słodkim poczęstunkiem dla gości zajęła się Rada Rodziców i rodzice uczniów z klasy III.

Wychodząc ze szkoły każdy z nas zabrał to co najlepsze - satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

Poniżej chciałabym Państwu przedstawić spontaniczne podsumowania szkolnej imprezy odważniejszych uczniów z klasy VI.

- Dzień Babci i Dziadka to był fantastyczny wieczór w naszej szkole. Bardzo trudno przygotować przedstawienie - grałam rolę babci i mieliśmy tylko próby i próby. Chciałabym pozdrowić moją Babcię i mojego Dziadka z Olzy. Bardzo Wam dziękuję, że przyszliście - Wiktoria Szewczyk.

- Dla mnie ten wieczór był wyjątkowy, ponieważ dużo występowałam. Na początku w „Po(sz)czekalni”, później w dwóch tańcach. Najbardziej bałam się występu solowego – miałam zaśpiewać piosenkę pt. „Uliczka babci”. Jednak gdy już zaczęłam, to cały strach minął. Było naprawdę świetnieRoksana Warzeszka.

- Jeszcze nigdy nie było tak udanej imprezy z okazji Dnia Babci w naszej szkole. Na mnie i chyba na dziadkach największe wrażenie wywarł kabaret chłopców z kl. VI pt. „Opowieści biblijne”. Wszyscy się śmiali, a nasza pani Dyrektor, to aż się ze śmiechu popłakała. Dziewczyny też nieźle tańczyły...Kamil Warzeszka.

- Dzień Babci i Dziadka był fantastyczny! Wieczorami ćwiczyłyśmy układy. Wszystko było dopięte na ostatni guzik, ale przed występem byłam zestresowana. Bałam się, że mojej babci może się coś nie spodobać. Na szczęście się myliłam! To było najlepsze przedstawienie, w którym brałam udziałPatrycja Reclik.

- Kochani Dziadkowie! Dziękuję, że przyszliście do szkoły, aby obejrzeć przedstawienie i pobyć w naszym gronie. Wszyscy bardzo się starali, by się Wam podobało. Mam nadzieję, że jesteście z nas dumniBartek Szweda.

- Ciężkie próby nie poszły na marne. Dziękujemy nauczycielom, że nas tak dobrze przygotowali. Bardzo żałuję, że dla klasy VI, to był już ostatni występ przed dziadkami – Małgosia Pośpiech.

- Dla mnie Dzień Babci i Dziadka był wyjątkowy. Wszyscy bardzo się starali. Chociaż były jakieś drobne wpadki, to i tak moja babcia była zachwycona. Zawsze liczy się humor i dobra zabawa, a w naszym przedstawieniu tego nie brakowałoHonorata Goraus.

- Kochana Babciu! Gdy wszedłem na scenę, zobaczyłem Cię – uśmiechałaś się. Bardzo mnie to ucieszyło. Dziękuję Ci za toPaweł Zakrzewski.

- Trochę żałuję, że zrezygnowałem z tańczenia z dziewczynami, bo miałem okazję dobrze się bawić. Trudno – czasu się nie cofnie...Kuba Wojtczak.

- Ogromnie się cieszę, że mogłam wystąpić przed dziadkami. Było wspaniale! Ucieszyłam się bardzo, gdy babcia mnie pochwaliła i doceniła trud, jaki wkłożyliśmy w pracęJulka Chlebisz.

- Mojej babci bardzo się podobało i chwaliła wszystkich występujących. Dzień Babci na długo pozostanie w mojej pamięci. Uczniowie bardzo się starali, aby wyszło idealnieNikola Glenc.

- Droga Babciu i drogi Dziadku! Dziękuję Wam, że byliście na spektaklu. Natomiast nauczycielom dziękuję, że pomogli stworzyć to wielkie przedstawienieMarek Tomala.

- Było super! Cała szkoła zaangażowała się w tę uroczystość. Były przygotowane tańce, inscenizacje, piosenki i kabaret. Przygotowania szły pełną parą. Wszystko odbyło się w sali gimnastycznej. Kiedy nastał TEN dzień – przyszli dziadkowie i zaczęło się. Sala była pięknie przystrojona. Występy szły świetnie i widzowie się uśmiali. Moim dziadkom bardzo się podobało. Powiedzieli, że nigdy nie zapomną tego dnia Mateusz Sezeniewski.

- Kochani Dziadkowie! Cieszę się bardzo, że przyszliście na występy do szkoły. Mam nadzieję, że się Wam podobało, a w szczególności nasz kabaret. Jeszcze raz życzę wszystkiego najlepszego! Wasz kochany wnuczek.

- Droga Babciu! Dziękuję Ci za to, że przyszłaś, bo było dla mnie bardzo ważne, abyś zobaczyła jak występujemyszczęśliwy wnuczek.

- Ja tam nie wiem jak było na tym Dniu Babci i Dziadka, bo byłem chory, ale na pewno było ciekawie. Babcie i dziadkowie zapewne byli dumni ze swoich wnucząt. Szkoda, że mnie to ominęło... - wnuczek.


Z ukłonami i wyrazami szacunku -
Agnieszka Kruczek

galeria

Więcej

Lekcja umuzykalniająca - piosenki Walta Disneya

29 stycznia uczniowie naszej szkoły wysłuchali wybranej muzyki instrumentalnej i piosenek Walda Disneya.

Więcej

Szkolny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły

W tym roku szkolnym odbyła się druga edycja Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły.

W przeważającej większości wzięli w nim udział chłopcy. Jednak należy podkreślić, że żeńska część naszej szkoły także znalazła swoje reprezentanki i dzięki temu oglądaliśmy Roksanę Warzeszkę z kl. VI oraz Natalię Mikę z kl. V rywalizujące z chłopcami.

Zawodnicy bardzo ambitnie podeszli do turnieju. Społeczność szkolna śledziła zatem zażarte pojedynki kolegów i gorąco dopingowała ulubieńcom. 

 

Wyniki

  Kevin Gruszka kl. VI - I miejsce

  Dawid Smołka kl. VI - II miejsce

   Kamil Warzeszka kl. VI - III miejsce

 Mateusz Sezeniewski kl. VI - IV miejsce

 

 

 

 Agnieszka Kruczek

galeria

Więcej

Karnawałowy balik klas młodszych

6 lutego odbył się balik przebierańców dla uczniów klas I-III. Klasa II z wychowawczynią przystroiła szkolny łącznik i wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali godziny 16.00. Punktualnie pojawili się chłopcy z VI klasy, którzy zadbali o muzykę, dziewczyny z klasy V i VI, które pełne zapału i pomysłów miały przeprowadzać konkursy dla balowiczów, no i panie wychowawczynie w komplecie.
I zaczęła się przednia zabawa przebierańców, którzy tłumnie przybyli do szkoły. Kogóż tam nie było? Indianin, mumia, nigeryjski wojownik, gejsza, Joker, tygrys, piraci, kowboje, księżniczki, tancerki, piłkarze... nie sposób wymienić wszystkich, to trzeba zobaczyć.

Panie zgodnie stwierdziły, że takiej różnorodności i oryginalności postaci na dotychczasowych balikach jeszcze nie było. 

Dzięki uprzejmości Komitetu Rodzicielskiego oraz pań z obsługi, dzieci nie wyszły głodne ani spragnione ze szkoły. Zabawom i śmiechom nie było końca, ale niestety czas szybko biegnie i o godzinie 19.00 powolutku wszyscy zaczęli się rozchodzić.


Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku frekwencja będzie jeszcze większa, a przebrania, choć to będzie bardzo trudne zadanie, jeszcze bardziej pomysłowe.

 

Dominika Pośpiech

 

galeria

Więcej

Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka

Uczniowie naszej szkoły dołączyli się do akcji "Każdy znaczek wspiera misje". Nasze małe „ziarenko” przesłaliśmy siostrze Mariannie - katechetce z Rogowa, która zorganizowała tę akcję. Mamy nadzieję, że siostrze udało się uzbierać przysłowiową "miarkę".

Najwięcej znaczków zebrali: Paulina Riedel, Cyprian Frączek, Justyna Kamczyk, Jakub Groborz, Mateusz Groborz i Kamil Przybyła.


 

 Joanna Paździor

Więcej

Naukowe Stypendium Dyrektora Szkoły

W tym roku szkolnym pani Dyrektor Edyta Cogiel, po raz pierwszy w historii naszej szkoły, miała możliwość stworzyć warunki do przyznania nagrody dla najlepszego ucznia w szkole.

Na koniec I semestru Szkolna Komisja Stypendialna przyznała stypendium naukowe Honoracie Goraus z kl. VI za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie.

Uczennica na koniec semestru zimowego otrzymała średnią 5,37.

 

Agnieszka Kruczek

Więcej

Bezpieczne ferie

Ferie zimowe to dla uczniów czas wolny od nauki i dotychczasowych szkolnych obowiązków. Należy pamiętać, aby ten wesoły okres spędzić bezpiecznie, z rozwagą i rozsądkiem. W tym celu uczniowie kl. 2,  pod opieką wychowawcy, przygotowali apel pod hasłem "Bezpieczne ferie", który odbył się 8 lutego 2013r.

Dzieci zachęcały do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i uprawiania sportów zimowych. Przekazały wskazówki dotyczące prawidłowego ubierania się w okresie zimowym, a także przestrogi, mające na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z zabaw w miejscach niedozwolonych. Zapoznały obecnych z poradnikiem zachowań na wypadek silnych mrozów i intensywnych opadów śniegu oraz przedstawiły zagadnienia dotyczące bezpiecznego poruszania się na drogach.

Omówione zostały także zasady udzielania pierwszej pomocy, które przedstawiono w prezentacji multimedialnej z komentarzami. Pani Joanna Paździor – opiekunka szkolnego koła PCK – pokazała wszystkim uczniom jak należy usztywnić rękę lub nogę w przypadku jej złamania.

Bogusia Oślizło

Więcej

W końcu ferie!

Wszystkim Uczniom naszej Szkoły - tym małym i średnim, tym trochę większym i dużym - 

życzymy gruntownego wypoczynku i bezpiecznych ferii! 

Oby nie brakowało  śniegu i dobrej zabawy, a nuda Was nie dopadała!

 

  

Grono Pedagogiczne

Więcej

Nocą w szkole

Niecierpliwie oczekiwana przez piątoklasistów noc w szkole odbyła się z 1. na 2. marca 2013 roku. Uczniowie rozpoczęli ją wspólnie przygotowaną kolacją. Dalej nastąpiły gry i zabawy edukacyjno-integracyjne prawie do białego rana. Spotkanie odbyło się z okazji Dnia Chłopca i Dnia Kobiet.

 

Agnieszka Kruczek

Więcej

Na afiszu - gliwicko-zabrzański musical "Tarzan"

8 marca 2013 roku 46-osobowa grupa uczniów wyjechała do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu na musical pt. "Tarzan". Wyjazd ten był bardzo długo oczekiwanym wydarzeniem, ponieważ przygotowania do niego rozpoczęły się już we wrześniu.

Podróż do Zabrza przebiegła spokojnie i bardzo kulturalnie. Chciałabym od razu podkreślić wzorowe zachowanie uczniów podczas trasy i w czasie spektaklu – byliście naprawdę kapitalni i jestem z Was dumna!

Kiedy dotarliśmy na miejsce, uczniowie byli pod wrażeniem ogromnej sali widowiskowej, która mieści dwa tysiące widzów. W tym dniu wypełniona była po brzegi. Tłumy dzieci dosłownie przelewały się po niej, szukając swoich miejsc i ekscytując się oczekiwaniem spektaklu. Uczniowie z przeróżnych szkół i regionów Śląska zjechali, by doświadczyć niepowtarzalnej magii teatru.

Widowisko było po prostu genialne! Wyrazista gra aktorów porwała nas wszystkich i zmuszała to do śmiechu, to do płaczu. Bardzo mało było scen statycznych – musical zdominował wigor tancerzy-akrobatów. Przez scenę przewinęło się - prócz kluczowych postaci - z kilkadziesiąt aktorów grających małpy. Historia Tarzana opowiedziana została doskonałą choreografią i zaskakującymi kostiumami. Naszym oczom swój kunszt pokazywali zawodowcy i amatorzy, kaskaderzy i sportowcy z zabrzańskiej szkoły mistrzostwa sportowego. Skakali, fruwali, wykonywali salta i huśtali się wysoko nad głowami publiczności.  

 

Garść konkretów o spektaklu

Musical „Tarzan” miał światową premierę na Broadwayu w 2006 roku. Był adaptacją filmowego animowanego megahitu Disneya z 1999 roku. Phil Collins, który skomponował muzykę również do wersji kinowej, wykorzystał w spektaklu jej największe przeboje, m.in. „Two Worlds”, „You’ll Be in My Heart”, „Son of Man” i „Strangers Like Me". Polska prapremiera „Tarzana” jest jednym z największych musicalowych widowisk w dotychczasowej historii tego gatunku w Polsce. Widzowie znajdą w „Tarzanie” wszystko, co najlepsze w wielkim musicalowym widowisku: przebojową muzykę, zaskakujące efekty sceniczne, barwne kostiumy oraz ekwilibrystyczne popisy akrobatów i gimnastyków. 

 
W realizacji spektaklu udział wzięli akrobaci i członkowie sportowych grup gimnastycznych oraz wykonująca muzykę na żywo orkiestra. Przedstawienie zrealizował sprawdzony zespół twórców teatralnych, współautorów ogromnego sukcesu polskiej prapremiery „High School Musical” w Gliwicach. 
 
 
Uczniowie pojechali do Zabrza z opiekunkami: Bogusią Oślizło, Dominiką Pośpiech, Tereską Chłapek oraz organizatorką wyjazdu - Agnieszką Kruczek.
 
  
 Obsada

Tarzan             Witold Korszla
Jane                     Anna Gigiel
Kerczak    Damian Aleksander
Kala                Edyta Krzemień
Młody Tarzan Bartek Kaszuba
Terk              Andrzej Skorupa
Porter       Michał Breitenwald
Clayton  Grzegorz Pacanowski
Snipes                 Jerzy Bytnar
Ojciec          Sebastian Dylnicki
Matka                Sylwia Bocian
dyrygent  Sebastian Perłowski
 
 
 
Agnieszka Kruczek
 

Więcej

Czy czeka ją warszawska przygoda?

Nikola Glenc z klasy VI dostała się do finału IV Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną ortografią na co dzień”, który odbędzie się w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie dnia 27 kwietnia 2013 roku.

Nikola - gratulujemy! :)

Agnieszka Kruczek

Więcej

Gminny Konkurs Recytatorski

Z przyjemnością informujemy, że 18 marca 2013 roku

Kamil Nocoń z kl. V

zajął III miejsce

w Gminnym Konkursie Recytatorskim.

 

Agnieszka Kruczek

galeria

Więcej

Twórcza praca się opłaca

„Twórcza praca się opłaca” - stwierdzili Natalia, Dagmara i Kacper z III klasy. Wszystko przez to, że pani ogłosiła konkurs klasowy na wymyślenie innego zakończenia popularnej historii Dziewczynki w Czerwonej Pelerynie.

Najpierw klasa został podzielona na kilkuosobowe zespoły, które z zapałem godnym uczniów SP Olza zabrały się do pracy. Nie było to proste zadanie, bo wszyscy znają tą historię, więc trudno się było wyrwać z okowów pamięci i standardów, ale udało się. Opowiadania były twórcze i ciekawe, jednakże wygrało to, które zawierało dialogi i opisaną dekorację i przybory. Wymyślili go wspomniani wyżej Natalia, Dagmara i Kacper.

Nagrodą było zaprezentowanie sztuki na forum klasowym. Na przedstawienie zostali zaproszeni jednak jeszcze uczniowie klasy I. Każdy dostał bilet i usiadł na numerowanym krześle, więc poczuł się prawie, jak w prawdziwym teatrze.

Wszystkim się podobało, owacjom nie było końca i oczywiście padło pytanie, kiedy następny taki konkurs. Odpowiedź wkrótce...

Dominika Pośpiech

Więcej

Spotkanie z policjantem

25.03.2013r.

Więcej

Święto Ziemi

Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego nas”. Florian Plit 

Ochrona środowiska przyrodniczego i przeciwdziałanie jego degradacji, a także kształtowanie szacunku do pięknych polskich krajobrazów staje się ważnym celem współczesnej edukacji ekologicznej. Zmiany, jakie zachodzą w środowisku przyrodniczym, spowodowane są nadmierną urbanizacją, zanieczyszczeniem powietrza, wód podziemnych i powierzchniowych, jak również nieświadomym działaniem człowieka. Budzą one niepokój o przyszłość życia na Ziemi. Szczególnie zaniepokojona dewastacją środowiska przyrodniczego jest młodzież, wrażliwa na piękno ziemi ojczystej częściowo już zniszczonej, a tak bardzo potrzebnej dla ich przyszłości.

Na przeciw aktywnemu stosunkowi dzieci i młodzieży do problemów ochrony środowiska „wychodzą” różnorakie akcje prowadzone przy okazji świąt ekologicznych. Jednym z nich jest Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia.

W naszej szkole rokrocznie świętujemy urodziny naszej Matki Ziemi. Tegoroczne obchody Dnia Ziemi miały na celu przybliżyć uczniom problem narastających odpadów oraz konieczność ich segregacji. Przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy V i VI wywołało u niejednego pytanie: Czy moje postępowanie jest zawsze zgodne z prawami rządzącymi się w przyrodzie? Czy może należałoby coś zmienić?

Prawie każdy z nas lubi robić zakupy, kupujemy i gromadzimy wiele rzeczy. Do zakupów zachęcają nas wymyślne, kolorowe opakowania oraz różne promocje.

W domu nierzadko dochodzimy do wniosku, że nabyliśmy rzeczy, które właściwie nie są nam potrzebne. Po pewnym czasie wyrzucamy je do śmieci. Musimy pamiętać, że za wszystkie nasze zakupy płaci natura. W ciągu tygodnia jedna osoba wyrzuca około 50 kilogramów śmieci, w ciągu roku 208 kilogramów. Cała masa różnorodnych śmieci, które nie są posegregowane trafia na wysypisko. Wykorzystanych ponownie może być 80 procent odpadów.

Czy przeciętny mieszkaniec Polski może sprawić, że góra śmieci przestanie rosnąć

i zagrażać zarówno naszemu zdrowiu jak i środowisku? Otóż nie tylko może, ale musi. Ekologia zaczyna się bowiem w naszych domach. Nie wystarczy jednak wiedzieć, ale trzeba mieć świadomość, że nauczenie się odpowiednich zasad postępowania może zmniejszyć uciążliwość gospodarstwa domowego dla środowiska.

Czas więc najwyższy, by świadomość ekologiczna motywowała działania człowieka na co dzień, a nie tylko od święta!

Dorota Raczyńska

 

 

Więcej

Bezpieczna przerwa

Apel porządkowy - 24.04.2013r.

Więcej

Święto Konstytucji 3 Maja

30.04.2013r.

Więcej

Tańce kowbojskie

14.05.2013r.

Więcej

Międzynarodowy Turniej Piłki Halowej Dziewcząt

22 maja 2013 roku z okazji 110-lecia Szkoły w Bluszczowie został rozegrany Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Halowej Dziewcząt.

Nasza drużyna w składzie: Roksana Warzeszka, Małgorzata Pośpiech, Julia Chlebisz, Patrycja Reclik, Natalia Mika oraz Anna Nikiel 

zajęła I miejsce.

 

Gratulujemy uczennicom i trenerowi!

Więcej

Gminny Konkurs Matematyczny

W tegorocznej edycji Gminnego Konkursu Matematycznego

Kajetan Kozielski z klasy V

zajął  I miejsce.

 

Gratulujemy!

Więcej

Opiekujemy się pomnikiem w Olzie

kl. V

Więcej

Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Ortograficznym

Nikola Glenc z klasy VI została finalistką

Ogólnopolskiego Konkursu "Z ortografią na co dzień".

 

Poniżej tekst dyktanda finałowego.

„O tym, jak pewien uczeń cierpiał co niemiara”

Historia będzie o pewnym uczniu, który cierpiał co niemiara. Był wtedy ponadjedenastoipóletnim zuchem z powiatu warszawskiego. Z natury hipochondrykiem. Przepadał za nicnierobieniem. Wściekłby się wszakże, gdyby ktoś go nazwał leniuszkiem. Co dzień chodził półprzytomny, bo przecież cierpiał co niemiara. Był wiecznie znużony. Co bądź by ktokolwiek mu rzekł, nic mu się nie podobało. Narzekał na sczerstwiałe bułki w szkolnej stołówce. Nawet miał pretensje do małej papużki za to, że nie była odpowiednio upierzona. Jednak najbardziej zszokował wszystkich, kiedy to pewnego dnia przyjechał do szkoły rowerem marki „Feliks”, który wyglądał jak rzężący rzęch. Cierpiący uczeń nie byłby sobą, gdyby się nie żachnął na skądinąd słuszne uwagi koleżanek i kolegów z klasy.
„Lepiej by przyjechał na hulajnodze” – rzekła ruda Hanka. „Alboby w ogóle do szkoły nie przychodził, skoro nic mu się wiecznie nie podoba, a w dodatku robi hałas tym niby-rowerem” – dodał Hugon. Ni stąd, ni zowąd cierpiący co niemiara uczeń wykrzyknął: „Do zielonej rzeżuszki, do zgniłych bakłażanów, dajcie wy mi święty spokój”! To powiedziawszy, pogrążył się w słodkim nieróbstwie. Autor: Andrzej Michalski

Agnieszka Kruczek

Więcej

Wiosna z wierszami dla dzieci

We wtorek 26 marca 2013r. uczniowie klasy III wystąpili z programem artystycznym na apelu z okazji nadejścia upragnionej i wyczekanej wiosny. Tematem była „Wiosna z wierszami dla dzieci”.
Każdy uczeń wyuczył się swojego wiersza lub fragmentu utworu poetyckiego. Żeby stres podczas recytacji był nieco mniejszy, cała klasa „schowała” się za dekoracją, a swoje poetyckie uczucia wyrażała za pomocą pacynek i kukiełek.
Przypomniane zostały utwory takich poetów, jak: Julian Tuwim („Kotek”), Jan Brzechwa („Sroka”, „Ryby, żaby i raki”), Ewa Szelburg – Zarembina („Boża krówka”), Wanda Chotomska („Kurczę blade”), Ludwik Jerzy Kern („Wąż”), Maria Konopnicka („Stefek Burczymucha”), Agnieszka Frączek („Koza Fela”).
Poza tym apel uświetnił swoim występem zespół taneczny oraz wokalny.
Dodatkową motywacją dla wszystkich występujących była obecność gości specjalnych – przedszkolaków z ich paniami – wychowawczyniami.
 
Dominika Pośpiech

galeria

Więcej

Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych na Jasną Górę

W dniu 22 maja 2013r. dzieci pierwszokomunijne pojechały na pielgrzymkę dziękczynną na Jasną Górę, aby razem z Księdzem Proboszczem, opiekunem i rodzicami podziękować za przyjęty Sakrament Pierwszej Komunii Świętej. Uczestniczyli we Mszy Świętej dziękczynnej, wysłuchali kazania i przyjęli Pana Jezusa w Komunii Świętej. Odwiedzili Klasztor sióstr Dominikanek w św. Annie, Klasztor i sanktuarium Maryjne w Gidlach, gdzie spotkali się z Ojcem, który opowiedział o cudownych uzdrowieniach za przyczyną Matki Bożej Gidelskiej. Wszyscy spędzili wolny czas na modlitwie w świątyni, zwiedzaniu sanktuarium, oglądaniu lub kupowaniu pamiątek. Następnie udano się do Częstochowy pokłonić się jasnogórskiej Pani.
Wszyscy wrócili szczęśliwie do domu weseli i wdzięczni Najświętszej Matce za obecność i opiekę podczas pielgrzymki.


Bogusława Oślizło
 

Więcej

Dzielę się książkami

"Dzielę się książkami" to akcja społeczna zainicjowana w 2011 roku przez firmę Qlturka.pl, prowadzącą portal Qlturka.pl - dziecko i kultura. Podczas I edycji Akcji zebrano ponad 1 tys. książek dla dzieci przebywających w domach dziecka, szpitalach oraz tych, które spędzają czas w świetlicach środowiskowych. W 2012 roku za organizację Akcji odpowiadała Fundacja "Dziecko i Kultura", która przeprowadziła dwie edycje - w Warszawie i Katowicach. Łącznie udało się zebrać około 4 tys. książek, które powędrowały do 100 placówek w całej Polsce. W 2013 roku pierwsza edycja Akcji odbyła się podczas majowych Warszawskich Targów Książki.

W wyniku tej inicjatywy księgozbiór naszej szkolnej biblioteki poszerzył się o kilkadziesiąt nowych pozycji, które, mam nadzieję, przyczynią się do kolejnej fali wzrostu czytelnictwa wśród dzieci.

Agnieszka Kruczek

Więcej

Zawody pływackie

W dniu 22 kwietnia 2013r. odbyły się zawody pływackie na basenie Nautica w Gorzycach.

Wyniki naszych podopiecznych:

Natalia Dłużniak kl. III

I miejsce - styl grzbietowy oraz III miejsce - styl dowolny

Paulina Mołdżyk-Jarosz kl. III

III miejsce - styl grzbietowy

Łukasz Adamczyk kl. III

II miejsce - styl grzbietowy

Patrycja Reclik kl. VI

II miejsce - styl dowolny oraz III miejsce - styl grzbietowy

Dawid Smołka kl. VI

III miejsce - styl dowolny

Jakub Ciuraj kl. V

II miejsce styl klasyczny

 

SP OLZA - sztafeta 4x25m - II miejsce - styl dowolny

 

Dawid Wacławczyk

Więcej

II Gminny Dwubój Zespołowy

W rozegranym 19 czerwca 2013r.

II Gminnym Dwuboju Zespołowym o Puchar Dyrektora

GOTSiR NAUTICA na Orliku w Gorzycach,

drużyna naszej Szkoły w składzie:  Roksana Warzeszka, Małgorzata Pośpiech, Julia Chlebisz, Nikola Glenc, Kamil Warzeszka, Kevin Gruszka, Dawid Smołka, Bartosz Szweda, Mateusz Sezeniewski  

zajęła I miejsce.

 

Serdecznie gratulujemy!

Dawid Wacławczyk

Więcej

Wędrówki po Świnoujściu

W tym roku szkolnym na zieloną szkołę do Świnoujścia wyjechali wszyscy uczniowie klasy III wraz z opiekunami p. Aleksandrą Sobalą i p. Joanną Paździor.

Świnoujście to miasto, w którym nie brak atrakcji. Znane jest z najpiękniejszej, bo najszerszej i najdłuższej plaży nad Bałtykiem. Jest tu piękny port, latarnia morska, Muzeum Rybołówstwa, trzy wojenne Forty, wspaniała promenada, przy której są liczne sklepiki z pamiątkami, kilka placów zabaw. Położenie Świnoujścia na wyspach sprawia, że przeprawa promem jest nie lada atrakcją.
Przez dwa tygodnie nie było chwili na nudę. Choć pogoda nas nie rozpieszczała to ubrani "na cebulę" przemierzyliśmy kilometry. Z okien turystycznej Ciuchci zobaczyliśmy Świnoujście. Kilka razy szliśmy do portu. Płynęliśmy statkiem po Świnie. Przeprawiliśmy się promem miejskim Bielik na drugi brzeg Świny, by zwiedzić Terminal Promowy i zobaczyć promy odpływające do Danii i Szwecji. Zwiedziliśmy Muzeum Rybołówstwa. Dwa popołudnia spędziliśmy w fortach wojennych, które wybudowane w XIX w strzegły do II wojny światowej wejścia do portu, a dziś jako obiekty muzealne przyciągają licznych turystów.

Wśród licznych atrakcji były również wycieczki autokarowe.
W Międzyzdrojach zwiedziliśmy: Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Przyrodnicze i Rezerwat Orła Bielika. Z molo w Międzyzdrojach podziwialiśmy wzgórze klifowe i jego najwyższe wzniesienie Gosań, w Alei Gwiazd mieliśmy okazję porównania naszych dłoni z odciskami dłoni polskich artystów. Na polu golfowym braliśmy udział w lekcji gry w golfa. Byliśmy również na wycieczce w Wolińskim Parku Narodowym. Ze Wzgórza Zielonka podziwialiśmy wyspy Świnoujścia i dotarliśmy nad brzeg Turkusowego Jeziorka.
Podczas najdłuższej z wypraw zwiedziliśmy Ahlbeck - niemieckie miasteczko, które graniczy ze Świnoujściem. Podziwialiśmy tu piękne kamienice i zabytkowe molo.

Wiele czasu spędziliśmy na plaży. Najwięcej frajdy mieliśmy z kopania grajdołów. Upalnym, nielicznym chwilom ulgę przynosiła kąpiel w zimnym Bałtyku.
Naszym codziennym wyprawom towarzyszył śpiew. Z uśmiechem na ustach, z radością w sercu przemierzaliśmy kilometry. Zmęczeni wracaliśmy na posiłki. Wieczory spędzaliśmy na nauce piosenek, grach, konkursach. Starczyło nam również czasu na głośne czytanie lektury "O psie, który jeździł koleją".

Bogaci w przeżycia, z reklamówkami pełnymi pamiątek, cali i zdrowi wróciliśmy do domów.


Opiekunowie i uczniowie klasy III SP w Ozie
(artykuł opublikowany w miesięczniku "U nas")

Więcej

Szkolny Festyn Rodzinny w Olzie

W dniu 16 czerwca 2013r. w parku strażackim w Olzie odbył się Szkolny Festyn Rodzinny.

Zmiana dotychczasowej formy festynu wpłynęła korzystnie na frekwencję, a pozytywne -zwrotne opinie potwierdziły słuszność decyzji.
Zgromadzili się licznie: rodzice, dziadkowie, uczniowie i 
nauczyciele, by wspólnie świętować - bo okazja słuszna - kumulacja Dnia Mamy, Dziecka i Ojca.

Przygotowania do festynu trwały kilka tygodni. Nauczyciele szlifowali śpiew i tańce, a rodzice podczas kilku spotkań dzielili pomiędzy siebie obowiązki.
Chętni uczniowie zaprezentowali swoje zdolności wokalno-taneczne. Co wprawni recytatorzy skierowali kilka słów wierszem do mam i ojców. Baczni widzowie kabaretów - chłopcy z klasy VI rozbawili publiczność niezłą dawką dobrego humoru. Były konkursy przygotowane przez nauczycieli-wychowawców: panie z klas I-III, panią z matematyki i nauczyciela świetlicy.
Dzieci, mamy z córkami, ojcowie z synami stanęli do wyścigów, ponieważ nagrody były liczne - walczyć więc było o co.

Niedzielne popołudnie spędziliśmy na dobrej, wspólnej zabawie. Zwolennicy tańca stanęli na "parkiecie" i w rytm znanych przebojów bawili się do późnych godzin wieczornych.

Te kilka godzin trudno by było spędzić bez słodkich przysmaków mam naszych pierwszo- i piątoklasistów. Rodzice z wielkim poświęceniem piekli kiełbaski, frytki, sprzedawali napoje.
Strażacy, którzy wrócili z laurami konkursowymi, pozwolili zebranym dzieciom usiąść za kołem wozu strażackiego oraz zerknąć w jego tajne, skrywane na co dzień zakamarki.

Dziękujemy Radzie Rodziców i pani przewodniczącej Marzenie Hojce za trud organizacji festynu. Rodzicom uczniów klasy I i V za okazaną pomoc i poświęcenie. Sponsorom za ufundowanie nagród. Rafałowi Zającowi za oprawę muzyczną. Wójtowi Gminy Gorzyce, Radzie Sołeckiej i panu Sołtysowi oraz OSP w Olzie za udostępnienie parku strażackiego.

Dziękujemy raz jeszcze i już dziś zapraszamy za rok.


W imieniu Dyrektora i Rady Pedagogicznej SP w Olzie

Joanna Paździor

Więcej

Wycieczka do Pszczyny

W dniu 20 czerwca na wycieczkę do Pszczyny wyjechali uczniowie klasy I i II. Zwiedzili: zagrodę żubrów, skansen wsi pszczyńskiej i zamek w Pszczynie.

Joanna Paździor

galeria

Więcej

Wycieczka do Tarnowskich Gór

Na wycieczkę do Tarnowskich Gór wyjechali wszyscy uczniowie klasy IV i czterech uczniów klasy III. Zwiedzili: Sztolnię Czarnego Pstrąga, Kopalnię srebra, Muzeum Chleba w Radzionkowie i terminal lotniczy w Katowicach – Pyrzowicach.

Joanna Paździor

galeria

Więcej

Szkolne koło wędkarskie

W Szkole Podstawowej im. K. Miarki w Olzie w marcu 2013 roku rozpoczęło działalność kółko zainteresowań wędkarskich. Zajęcia prowadzone są pod patronatem i przy aktywnym udziale członków Zarządu Koła nr 48 Radlin, którzy w każdej chwili służą pomocą i aktywnym wsparciem działań podejmowanych przez "szkółkę". Szczególną opieką otacza nas kolega Maciej Sochacki - prezes ds. sportowych, który również podjął się prowadzenia takich kół w innych szkołach podstawowych na terenie naszej gminy.

Grupa olzańska liczy 8 aktywnie uczestniczących w zajęciach młodych adeptów wędkarstwa: Kamil Bajer, Jessica Szweda, Patryk Szweda, Oliwia Styrnol, Patryk Warzeszka, Patrycja Wacławczyk, Patryk Przybyła, Jakub Groborz. Zajęcia kółka zainteresowań wędkarskich prowadzone przez p. Zbigniewa Oślizło i Rajnolda Rozego odbywały się raz na dwa tygodnie po 2 godziny, początkowo w sali lekcyjnej w środy, potem na terenie akwenów w Odrze.

Głównym celem jest zapoznanie uczniów z zasadami sportu wędkarskiego, przygotowanie dzieci do aktywnego uczestniczenia w zawodach wędkarskich dla dzieci i młodzieży oraz wiedzy z zakresu poszanowania przyrody w najbliższym otoczeniu ucznia, a szczególnie zasobów wodnych na naszym terenie. Dzieci przygotowywały się do złożenia egzaminu na kartę wędkarską poznając również zasady prawidłowego wędkowania, co w efekcie ma przeciwdziałać kłusownictwu i wdrożyć u dzieci świadome zachowania ekologiczne. Zajęcia teoretyczne prowadzone były w klasach, praktyczne na łowisku koła.
Podczas zajęć dzieci zapoznały się z treścią regulaminu amatorskiego połowu ryb (prawa i obowiązki wędkującego w wodach PZW, zasady wędkowania, łowienie ryb, kontrola i odpowiedzialność wędkujących w wodach PZW) oraz poradnika wędkarskiego - "ABC młodego wędkarza" (pierwsza wędka, rodzaje wędek, nęcenie, dodatkowe akcesoria, metody połowu ryb). Poszerzały wiedzę o wędkarski sport spławikowy.

Istotnymi tematami zajęć była ekologia (podstawy ekologii, ryby i ich środowisko, ichtiofauna słodkowodna Polski, ochrona środowiska wodnego) oraz etyka (podstawy etyki, etyka wędkarska, etyka ekologiczna wędkarza). Omawiane były również zagadnienia z działu "Pierwszej pomocy w nagłych wypadkach" (porażenie piorunem, porażenie słoneczne, ukąszenia, utonięcia, złamania, zranienia, kleszcze). Dzieci przypominały sobie numery telefonów alarmowych. W pracowni komputerowej zapoznały się z prezentacjami multimedialnymi o tematyce wędkarskiej.

Tradycją naszego Koła od wielu już lat jest organizacja zawodów dla dzieci szkolnych nie zrzeszonych w Kole PZW z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. W związku z tym w dniu 5 czerwca 2013r. na zbiorniku nr 007 należącym do PZW zorganizowano zawody dla dzieci szkolnych. Startowało 22 dzieci z SP z terenu naszej gminy, w tym 7 dziewczynek. Nagrodą było wspólne ognisko, na którym dzieci samodzielnie upiekli sobie kiełbaski.


Powyższy program skierowany był do grupy uczniów o zainteresowaniach wędkowaniem. Zdajemy sobie sprawę, że w dobie elektroniki, komputerów, Internetu tylko nieliczni uczniowie będą zainteresowani tą dyscypliną. Dlatego też spodziewam się
 dzięki tym zajęciom jeszcze bardziej przekonać swoich podopiecznych, że to, czym zamierzają się zajmować to niezwykle oryginalny sposób spędzania czasu wolnego. Różnorodna tematyka zajęć pozwoli na doskonalenie umiejętności manualnych, a także mam nadzieję, wprowadzi do świadomości uczniów szereg wartości wychowawczych, rozwinie ich wyobraźnię, pobudzi aktywność i zaangażowanie w ochronę środowiska oraz przekona, że najbliższe okolice to również piękne krajobrazy.

Dlatego zapraszam wszystkich członków szkolnego koła wędkarskiego oraz ich kibiców

na zawody wędkarskie kończące ten rok szkolny,

które odbędą się dnia 29 czerwca 2013r. na łowisku nr 007 w Odrze.

Zbiórka pod wiatą p. Oślizło o godzinie 8.00 rano.

Zainteresowanych uczniów proszę o zgłaszanie się do pani Bogusławy Oślizło w SP w Olzie. 

Ocena efektów podjętych działań zakłada sprawdzanie na bieżąco, czy zamierzone cele są osiągane. Służą temu rozmowy z uczniami, dyskusje, zajęcia praktyczne, zajęcia w terenie. Narzędziem końcowego pomiaru są więc zawody, które pozwolą dzieciom sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w praktyce.

Bogusława Oślizło

Więcej

Ratujmy pszczoły!

W poniedziałek 17.06.2013 r . nasz Szkoła miała zaszczyt spotkać się z panem Alfredem Świtałą i jego kolegą. Panowie przyjechali na pierwszą lekcję i zaczęli przygotowywać rekwizyty.

Uczniowie zaczęli przychodzić w wyznaczonym porządku: najpierw klasa I wraz z IV, później klasa III z klasą II, a na końcu klasa VI wraz z V.
W całym tym spotkaniu dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy. Opowiem wam o kilku z nich.

Dzięki panom wiemy, że nie nie wolno opryskiwać roślin w dzień, ponieważ jeżeli pszczółka zbierze taki zatruty nektar i wniesie go do ula to cały ul ginie. Wszystkie pszczoły się zatruwają.
Wiemy również, że w ulu na straży stoją pszczoły i nie wpuszczają pszczół z innego ula.

Pan Alfred wyróżnił nam także rodzaje pszczół:
-pszczoły robotnice - żyją do 40 dni,
- trutnie: żyją do 4 miesięcy,
- królowa - może dożyć 5 lat,
- "rabusie" czyli pszczółki, które są bardzo leniwe i zamiast latać po nektar na łąkę, to okradają inny ul.

Dowiedzieliśmy się również, że nie każda pszczoła używa żądła przeciwko ludziom, ale nie każda pszczoła posiada żądło.
* Pszczoła robotnica, posiada żądło i kiedy nas użądli, to sama umiera.
* Truteń, nie posiada żądła i jest tylko w ulu, żeby zapładniać królową.
* Królowa ma żądło, ale używa go tylko wtedy, gdy walczy z królową z innego ula.

Żeby powstała łyżeczka miodu, to taka mała pszczółka musi zrobić 6 tysięcy okrążeń. Kiedy w ulu jest 100 kilogramów miodu, to pszczelarz może wyciągnąć tylko 25 kilo, ponieważ reszta jest pszczołom potrzebna do życia.
Jeżeli chodzi o sprawy zdrowotne: każdy człowiek powinien zjadać minimum 1 łyżeczkę miodu dziennie.

Po półgodzinnym wykładzie panowie pokazali nam swoje rekwizyty: świeczki zrobione z miodu, czapkę pszczelarza i ul z pszczołami. W ulu było chyba z 1000 pszczół - trutnie, królowa i pszczoły robotnice. Wszyscy byliśmy zachwyceni.
Na koniec na osłodę każdy dostał wafelek z miodem. Chyba nie było osoby, której to spotkanie niezaciekawiło, bo każdy wyszedł pełen wrażeń.

Honorata Goraus, kl. VI

galeria

Więcej

Nałogi plagą

Dnia 25.06.2013r. w Czyżowicach w WDK odbyło się rozrzygnięcie Gminnego Konkursu Profilaktycznego "Nałogi plagą". Uczestniczyło w nim siedmioro uczniów z kl. I-III pod kierunkiem p. pedagog Agnieszki Krótki oraz p. Elżbiety Górskiej.

III miejsce zajęli uczniowie III klasy: Dagmara Goraus i Angelika Piprek.

Gratulujemy!

Agnieszka Krótki

Więcej

Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

NEWS

 

galeria

Więcej

List Rzecznika Praw Dziecka do Uczniów

Więcej

Copyright © 2011. All Rights Reserved. Wykonanie, system CMS, opieka nad stroną: WEBPC-GROUP | Mapa strony